TTB’den sarsıntı bölgesinde salgın hastalıklara karşı ikaz

0 13

Deprem Kriz Masası, zelzele bölgesindeki bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaştı. TTB Halk Sıhhati Kolu Lideri Dr. Gamze Varol, zelzele bölgelerinde bulaşıcı hastalıklar açısından en riskli periyoda girildiğini kaydederken şimdiye dek alınan tedbirlerin yetersiz olduğunun altını çizdi.

Bölgenin özgül durumuna da değinen Varol, barınma ve beslenme şartlarıyla birlikte düşünüldüğünde bağışıklama hizmetlerinin aksamasının bilhassa beş yaş altı çocuklarda kızamık salgının ve çocuk zatürrelerinin ortaya çıkmasına neden olabileceğini kaydetti.

Ortak hayat alanlarının inançsız olmasının teneffüs yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artıracağını vurguladı.

“GÜVENLİ İÇME SUYU DAĞITIMI SAĞLANAMADI”

TTB Halk Sıhhati Kolu Yürütme Heyeti üyesi Dr. Ahmet Soysal ise bölgede rastgele bir temel etraf sıhhati hizmeti verilmediğini, inançlı içme suyu dağıtımının şimdiye dek sağlanmış olması gerektiğini belirtirken, içme ve kullanma suyu dağıtımının bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Soysal, afet bölgesinde yurttaşların tuvalet ve banyo muhtaçlıklarını karşılayamadığını, bunun salgın hastalık tehdidini artırdığını söyledi.

Bölgeye iletilen yardımların dağıtımındaki tertip eksikliklerine de değinen Soysal, bu yardımların çöpe dönüştüğünü tabir ederek, nitelikli besinin bölgeye sevkindeki en değerli mahzurun bölgedeki elektrik kesintileri olduğunu, elektrik meselesinin da bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.