Hemoroidin ameliyatla tedavisi

0 14

Halk ortasında bıçaklı ameliyat denen tedavi genel anestezi altında yapılır. Yapısı bozulmuş, makattan sarkmış damarlı doku ( hemoroidal hastalık ) bütün olarak barsak içerisinden başlayıp dışarı taşan dokularla birlikte kesilerek çıkartılır. Kalan yara yeri dikilir.45 gün düzgünleşme müddeti vardır. Ameliyat sonrası bilhassa 15 gün epey ağrılıdır. Çok düşük ihtimal de olsa tutmazlık, darlık, akıntı ihtimalleri vardır.

HEMOROİDİN LAZERLE TEDAVİSİ:

Lazerin ameliyatta kullanımı bıçaklı ameliyattan farksızdır. Birebir süreç yapılır. Burada doku bistüri yerine lazerle kesilir. Ayrıyeten tekrar genel anestezi altında hemoroid dokusunun lazerle yakılması kelam mevzusudur lakin ileri hemoroidlerde uygulanmaz. Band ligasyon daha pratik, anestezi gerektirmeyen, risksiz özellikleri nedeniyle öncelikli tercih edilir.

LONGO AMELİYATI

Bu sistem de genel anestezi altında yapılır. Hemoroid dokularına dokunulmaz, hemoroidlerin 4 cm. Kadar üzerinden 3-4 cm. genişliğinde mukoza dokusu özel tek kullanımlık bir aletle kesilerek çıkartılır, böylelikle makattan sarkan dokular 3-4 cm. üst çekilmiş besleyen damarlar bağlanmış olur. Ağrı klasik ameliyattan daha az, şifa daha süratlidir.

HEMOROİDDE NE VAKİT AMELİYATLA TEDAVİ GEREKLİDİR?

İlk üç evrede tedavi olunmadığında hastalık ilerleyerek dördüncü evreye gelir, yani tüm göğüsler makat dışına sarkar, artık ameliyatsız tedavi için çok geçtir ve ameliyat gerekir.

HEMOROİD AMELİYATININ RİSKLERİ

Ameliyat günü çok şiddetli olmak üzere 15 gün kadar önemli ağrılar olur. Tam güzelleşme yaklaşık 45 gün kadar sürer. Çok çok az olmakla birlikte ameliyat sonrası gaz ve tuvalet tutmada sorun, ıslaklık, akıntı, darlık gelişebilir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.