“Deprem bölgesindeki sağlık çalışanları idari müsaadeli sayılsın, misyon almaya hazırız”

0 18

Depremin yıktığı vilayetlerde vazife yaparken sarsıntıya yakalanan, meskenleri yıkılan, büyük kısmının aileleri soğukta hayat savaşı verdiği halde vazife yaptıkları sağlık kuruluşlarına koşan sağlık çalışanlarının idari müsaadeli sayılması için sağlık meslek örgütleri ve Türkiye’nin her yerinden meslektaşları “Doktor, ebe, hemşire, teknisyen tüm meslek kümeleri meslektaşlarımızı idari müsaadeli sayın, biz vazifesi devralmaya hazırız” daveti yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyen yüzlerce tabip ve sağlık çalışanının paylaşımlarına dayanak veren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Bu mevzuda sağlık bakanlığına yazı yazdık. Sarsıntı bölgesinde misyon yapan tabiplerin, sağlık çalışanlarının aileleri göçük altında, çocukları vardır, meskenleri yıkılmıştır, öteki bölgelerden gelen gruplarla yer değiştirmeleri ve dinlenmelerinin sağlanması gerektiğini yazdık. Cevap bekliyoruz” dedi.

“AFETZEDE OLDUKLARI UNUTULMALI”

Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği TÜSAD’ dan yapılan açıklamada ise şöyle denildi; “Yaşadığımız zelzele felaketine binlerce insanımız üzere yüzlerce meslektaşımızı da etkiledi. Afet bölgelerinde yaşayan, meskenini, ailesini kaybetmiş sağlık çalışanlarının da afetzede olduğu gerçeği unutulmamalı ve bu insanlardan çalışmaları beklenmemeli.”

“AFETZEDE OLARAK GÖRÜLMELERİ GEREKİR”

Sağlık Çalışanları Hak Ve Uğraş Derneği, “Deprem bölgesinde çalışan sağlık meslek çalışanlarına hala idari müsaade verilmedi. Arkadaşlarımızın bu psikolojide bu problemli durumda bir afetzede olarak görülmesi gerekiyor. Bölgede hala hizmet vermek zorunda olan meslektaşlarımız bırakın ailelerinin yanında olsun. Bizler onlar yerine çalışmaya ve #NöbetTeslimi ne hazırız” davetini yaparken, Genel Sağlık İş Sendikası MYK üyesi Erman Açıkgöz’de  “Sağlık işçileri fedakârdır. Sarsıntı bölgesinde takımları bulunan arkadaşlarımıza derhal müsaade verilsin. Onlar aileleriyle ilgilensinler. Bölgedeki sağlık çalışanı muhtaçlığını bizler karşılarız. Gün iki üç kişilik çalışma günü. Gün birlikte yaralarımızı sarma günü” dedi.

“HEPİMİZ HAZIRIZ, PARA İSTEMİYORUZ”

Türkiye’nin birçok vilayetinden paylaşım yapan, çeşitli ünitelerde uzman sağlık çalışanları da “Hepimiz hazırız” dedi. Abdurahman Aktürk, “Enkazda sevdikleri kalan arkadaşlarımız nasıl çalışsın. Biz seve seve çalışmaya hazırız biraz empati yapılsın istiyoruz” derken, Tarık Cukadar, “Sağlık çalışanları olarak misyona hazır halde bekliyoruz. Sarsıntı bölgesindeki meslektaşlarımızın hepsi birer depremzededir. Arkadaşlarımızı dinlendirelim, kalbimizin olduğu yerde vücudumuz eksik” tabirlerini kullandı. Şule Karaman’da “Lütfen afet bölgesindeki Sağlık çalışanı arkadaşları idari müsaadeli yapın! Bakın biz vazife almaya hazırız para istemiyoruz. Yalnızca onlara yönetim müsaade, bizlere görevlendirme verin lütfen lütfen!” sözleriyle hislerini lisana getirdi.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.