Zelzele bölgelerinde su numuneleri korkuttu

0 12

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sarsıntı bölgesindeki son gelişmeleri aktardı. Toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Koca, şu sözleri kullandı;

“Depremin birinci gününden bugüne 10 vilayetimizde 3.677 bebek dünyaya geldi.

Afet bölgesinde yaşayan 2.896 hamile, 3.943 lohusa, 9.685 bebek takibe alındı.

SAĞLIK PERSONELİ

Deprem bölgesindeki sağlık tesislerimizde, 14.611 UMKE ve Acil Sağlık çalışanıyla birlikte, 18.097’si doktor olmak üzere, hala 145.711 arkadaşımız vazife yapıyor. Gerekli profesyonel güce sahibiz.

ECZANE HİZMETLERİ

Bakanlığımızın sağlık hizmeti verdiği noktalarda ve sahra eczanelerinde fiyatsız ilaç temini devam ediyor. Bunun yanı sıra, zelzele bölgesinde olup, eczanesi hasar gören eczacılarımız başta olmak üzere, süreksiz eczanelerle taşınabilir eczanelere müsaade verilmiştir.

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME

Bölgedeki tıbbi materyal ve ilaç muhtaçlığını süratle karşılamak üzere Adana ve Gaziantep’te iki merkezi tıbbi depo oluşturulmuştur. Bölgeye sevk edilen ilaç ve tıbbi gereçler öncelikli olarak bu depolarda tasnif edilerek afet bölgelerine sevk edilmektedir. Bu sevkiyatlarda 6’sı uçak ve biri helikopter olmak üzere toplam 271 araç kullanılmaktadır.

TETANOS VE ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI

Deprem bölgesindeki vilayetlerimize birinci günden itibaren 80.516, yaralıların sevk edildiği illerimizeyse stoklara ek olarak tetanos aşısı gönderilmiştir. Çocukluk periyodu aşılarına yeniden birebir ihtimam gösterilecek. Aşılar konusunda rastgele bir problemimiz yok.

SAĞLIKLI İÇME SUYU

Uzmanlarımız afet bölgesinde içme sularının sağlık açısından denetimini yapıyor. Şebeke suyu bulunan ve tankerlerle su dağıtılan yerlerde şu ana kadar 1.485 noktadan klor ölçümü yapıldı, klor ölçüsü yetersiz yerlerde muhteşem klorlama süreci gerçekleştirildi.

Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye ve Adana’da Halk Sıhhati Laboratuvarları hizmet vermeye başladı. 415 farklı noktadan su numunesi çalışılmış, bunlardan 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine gerekli süreçler başlatılmıştır.

AFET SONRASI RİSKLERE KARŞI HALK SIHHATİ HİZMETLERİ

8 günü geride bıraktık. Şartlar gereği halk sıhhati hizmetleri kıymet kazandı. Halk Sıhhati Uyum Ünitesini kurduk. Muhtemel hastalıklara karşı önlemlerimizi aldık. Bölgeye kâfi ölçüde kuduz ve tetanos aşısı sevk edildi.

TEDAVİSİ DEVAM EDENLER

15.664’ü serviste, 3.636’sı ağır bakımda olmak üzere, 19.300 depremzede vatandaşımız hala ülke genelinde hastanelerimizde tedavi altındadır. Bir kısmı taburcu edilen 8.851 hastamıza cerrahi süreç yapılmıştır.”

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.