Uzmanlar açıkladı… Bu saatlerde spor yaparsanız kilo verirsiniz

0 12

Kilo vermek isteyenler için beslenme tertibi kadar spor yapmak da son derece kıymetli. Fakat uzmanlar; antrenmanın hangi saatlerde kalori kaybını hızlandıracağına dikkat çekiyor.

Bir alarm kurup sabahın erken saatlerinde spor yapmak pek çok kişi için sıkıntı gelse de uzmanlar, bu uğraşın kilo vermede daha tesirli olduğunu belirtiyor.

İsveçli bilim insanları, fareler üzerinde yapılan bir araştırmayı temel alıyor. Araştırmacılar; sabah ve akşam olmak üzere fareleri, koştukları saatlere nazaran ikiye ayırıyorlar ve biyolojik süreçlerini inceliyorlar.

İnsanlar için sabaha karşılık gelen erken faal evrelerinde idman yapan farelerin, en faal metabolizmaya sahip olduğu görülüyor.

Egzersiz, bedenin daha âlâ uyku, hafıza, performans ve metabolizma üzere sıhhati farklı hallerde artıran yüzlerce sinyal molekülü salmasını sağlıyor.

SABAH SAATLERİ ÖNE ÇIKTI

Araştırmacılar, günün hangi saatinde idman yaptıklarına bağlı olarak, bu sinyallerin farelerde farklı organlar tarafından nasıl salındığını da izlediler. Bir küme fare sabahın erken saatlerinde koşarken, başkaları akşamın ilerleyen saatlerinde koştu.

Araştırmacılar farelerin kan örneklerini beyin, kalp, kas, karaciğer ve yağ örnekleriyle birlikte inceledi.

Sonuçlara nazaran; yağın parçalanması ve ısı üretimi ile ilgili genler, sabahları idman yapan farelerde daha fazla ortaya çıktı. Yiyecekleri nefes almak, düşünmek ve hareket etmek için güce dönüştüren bu bedensel süreç, günde kaç kalori yakacaklarını da belirliyor.

Karolinska Enstitüsü’nden biyolog Profesör Juleen Zierath şunları söyledi: “Sonuçlarımız, sabah saatlerinde yapılan idmanın, metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma açısından akşam geç saatlerde yapılan idmandan daha tesirli olabileceğini gösteriyor.”

Zierath kelamlarına şu formda devam ediyor: “Fakat bulgularımızın beşerlerle ilgisi hakkında rastgele bir muteber sonuca varmak için daha fazla çalışmaya gereksinim var.”

DİYABET VE OBEZİTE HASTALARI İÇİN ÖNEMLİ

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacıları da içeren takım, sonuçların beden saatine nazaran zamanlanan tip 2 diyabet ve obezite hastaları üzere daha tesirli idman planlarına katkıda bulunacağını umuyor. Ayrıyeten çalışmalarının sırf koşmaya baktığını ve başka idman cinslerinin farklı sonuçlar verebileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar artık birebir yahut emsal antrenman reaksiyonlarının insanlarda meydana gelip gelmediğini araştırmayı planlıyor.

Uzmanlar; yetişkinlere haftada iki buçuk saat bisiklete binme yahut tempolu yürüyüş üzere orta seviyede aktivite yahut koşu ve tenis üzere 75 dakikalık ağır aktivite yapmalarını öneriyor. Bunların yanında, haftada iki yahut daha fazla yük kaldırma üzere idmanlar de tavsiye ediliyor

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.