DSÖ’den Türkiye ve Suriye’ye dayanak

0 17

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, DSÖ Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Suriye’de zelzeleler nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Ghebreyesus, şimdiye kadar zelzeleler nedeniyle yaklaşık 8 bin kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını ve sayıların artmasının beklendiğini söyledi.

Ghebreyesus, “Hava şartları ve devam eden artçı sarsıntılarla birlikte hayat kurtarmak için vakte karşı yarışıyoruz. İnsanların barınak, yiyecek, pak su, tıbbi bakım ve öteki sağlık hizmetlerine gereksinimleri var. DSÖ, her iki ülkede yürütülen uğraş için Acil Durum Fonu’ndan 3 milyon dolar ayırdı.” dedi.

DSÖ’nün her iki ülkeye de tıbbi materyal takviyesi sağladığını ve özel tıbbi bakım konusunda yardım ettiğini aktardı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Dubai’deki lojistik merkezinden, tıbbi gereç ve cerrahi travma kitleri taşıyan bir uçağın İstanbul’a, başkasının ise Şam’a hareket ettiğini kaydederek, üçüncü bir uçağın da gönderilmesini planladıklarını aktardı.

DSÖ’nün alandaki müdahalelerini koordine etmeleri için üst seviye bir takımın de gönderildiğini tabir eden Ghebreyesus, “Bunlara ek olarak, her iki ülkede de 77 ulusal ve 13 memleketler arası acil sağlık takımı de misyon yapıyor.” dedi. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.