Uzmanlar açıkladı: “Kışın uykuya daha çok muhtaçlık duyuluyor”

0 10

Kışın yataktan çıkmak pek çok kişi için sıkıntı olabilir. Araştırmacılar da çalışmalarında bu uyku muhtaçlığını odaklarına aldılar ve insanların daha soğuk aylarda daha fazla uykuya gereksinim duyulabileceklerini ortaya çıkardı.

Araştırmacıların tahlillerine nazaran; beşerler kışın daha fazla REM uykusu alıyor. Ayrıyeten değişen ışıktan etkilenen sirkadiyen saatle direkt irtibatlı olduğu bilinen REM uykusu, kışın yaza nazaran 30 dakika daha uzundu.

Araştırma, birebir vakitte uyku bozukluğu yaşansa bile insanların kışın yaza nazaran daha uzun REM uykusu ve sonbaharda daha az derin uyku yaşadıklarını gösteriyor.

REM uykusu sırasında beyin aktivitesi artar ve kişi hayal görebilir. Olağan uyku, evvel üç evreli REM dışı uyku ile başlar, akabinde kısa bir REM uykusu devri gelir.

Çalışmanın muharrirlerinden Almanya’daki St Hedwig hastanesindeki Sleep & Chronmedicine Kliniği’nde Dr Dieter Kunz, mevsime nazaran farklılıkların her canlıda yaşandığını belirtirken şunları söylüyor: “Kış boyunca performansımız değişmeden devam etse de insan fizyolojisi, şubat yahut mart aylarında ‘boşa gidiyor’ hissi ile birlikte aşağı yanlışsız düzenlenir. Genel olarak toplumların, uzunluk ve zamanlama da dahil olmak üzere uyku alışkanlıklarını mevsime nazaran ayarlaması yahut okul ve çalışma programlarını mevsimsel uyku gereksinimlerine nazaran ayarlaması gerekiyor.”

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.