Zelzele bölgesinde 24 bin bayan doğum yapacak

0 9

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 10 vilayette 15 milyona yakın insanı etkileyen zelzelenin akabinde enkaz kaldırma ve yaraları sarma çalışmaları sürerken, iki farklı kuruluş, sarsıntı bölgesindeki gebe bayanlara ve doğumlara dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi UNFPA, “Depremlerden 15 milyona yakın kişi etkilendi. Bunlardan neredeyse yarısı bayanlar ve kız çocukları. Ve bunların içinde yaklaşık 214 bin bayan şu anda hamile. 24 bini bir ay içinde doğum yapacak. Temel hijyen ve bakım muhtaçlıklarının yanında inançlı doğum için de hemen dayanağa gereksinim var” daveti yaptı.

“AYRI KISIMLAR OLUŞTURULMALI”

Türk Tabipleri Birliği Bayan Hekimlik ve Bayan Sıhhati Kolu da, zelzele bölgesindeki gebelere inançlı doğum yapma imkanlarının sağlanmasını, anne ve bebek sıhhatinin korunması için tedbir alınmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı’nın sarsıntı bölgesinde hamilelerin doğum yapacakları yerlere nasıl erişeceklerini daima duyurması, nasıl dayanak alacakları konusunda yeni bilgileri paylaşması, epizyotomi setleri ve sezaryen üniteleri üzere acil gereksinimlerin giderilmesi, gerek doğum yapanlar gerek yaralılar için tetanos aşısının yaygınlaştırılması, sahra hastanelerinde ve alandaki öteki sağlık ünitelerinde bayanlar için farklı kısımlar oluşturulması teklifinde bulundu.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.