Zelzele bölgesinde vazifeli doktor: Gölcük sarsıntısında de ailem enkaz altındaydı

0 14

Kahramanmaraş merkezli zelzelenin birinci saatlerinde görevlendirilerek Adıyaman ve Malatya’da çalışan Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Uzmanı Perçin Caşkan, depremzedelerin yaşadığı durumu Gölcük sarsıntısında kendisinin de yaşadığını belirtti. Caşkan, geçmişe dönük yaşadıklarını ve zelzele bölgesinde yaşananları anlattı.

“ENKAZ BAŞINDA BEKLEMEK NE DEMEK BİLİYORUM”

Depremin yaşanmasının akabinde 12’nci saatte bölgede olduğunu söyleyen Caşkan, “İlk gittiğimde gözlemlediğim maruziyet, benim ve grubum için de geçerliydi. Kısa müddette sistem kurmak ismine bence hoş bir yol kaydetmişiz. Daha evvel 99 Gölcük sarsıntısında benim de ailem göçük altındaydı. Hasta yakını ne demek, enkaz başında beklemek ne demek birebir anda eğitim araştırma hastanesinde çalışıyordum. O hastaları direktörün ne kadar sıkıntı olduğunu çok düzgün biliyorum. Gittiğimde doktor arkadaşlarıma, bütün sağlık işçilerine yapabileceğim her türlü şey için takviye vereceğimizi söyledik. Ben plastik cerrahiyim olağanda, bunun dışında bir sürü şey için dayanak olacağımızı söyledik. Sahiden buna çok muhtaçlıkları vardı. Sarsıntıda birinci çıkanlar genelde çocuklar, ziyan görenlerde onlar, en çok üzüldüklerim de onlar” dedi.

“EZİLMELERDE KASLARI RAHATLATMAK İÇİN KESİ ATIYORUZ”

Plastik cerrahlarının birinci olarak alana gönderilmesinin hedefinin ezilme yaralarının olduğunu belirten Caşkan, “Craush dediğimiz ezilme yaralanmaları var. Ezilme yaralanmalarında kasvet şu enkaz altında kalan yahut bir yere sıkışan dokularda kaslarda şişme ve ziyan görme oluyor. O kasların bir biçimde kişinin kendi vücuduna ziyan vermemesi için uygun müdahalelerle kasların açılması gerekiyor. Aşikâr kesiler yaparak kasları rahatlattık. Kasları rahatlatamazsak şayet bilhassa enkazdan geç çıkan hastalarda bu oluyor, o kaslardan etrafa yayılan bedene ziyan verebilecek bir sürü faktör var. O faktörlerin yayılmasını önlemek için birinci müdahaleleri yaptık. Sarsıntının 6 gününde ben alandan ayrıldım kendi hastaneme geri döndüm. Tıpkı vakitte bunlardan bedene yayılan diğer faktörler olduğu için diyaliz ihtiyaçları oluyor. Birçoğunu ağır bakımda izliyoruz” dedi.

“DEPREMDE AMELİYAT MASASI SALLANIRKEN BİLE OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRDİK”

Her hastanın farklı ayrı kıssalarının olduğunu tabir eden Caşkan, “Burada ailesi olmayanlar var. Çocuklarının nerede olduğunu bilmeyenler var. Orada bulunduğum sırada 6 şiddetinde artçı zelzeleler olurken bile, ameliyat masası o formda sallanırken bile, ameliyat ettiğim çocuklara ve kendi çocuklarıma Allah acısın diye dua ettim. Gölcük sarsıntısı olduğunda ben Okmeydanı’nda hekimdim. Yeni mezun olmuştum. O gün nöbetçiydim. Alana ulaşmam 5 saat sürmüştü. İzmit merkezden de kendi konutuma Gölcük’e yaklaşık 17 kilometre yürümüştüm. Sonrasında aileme ulaşmam da 12 saat sürmüştü. Ailem konutun çöken kısmında zelzeleden 3 saat sonra dışarıdaydı. Allah’tan sarsıntı sırasında birinci derece yakınımı kaybetmedim. Lakin şuan eskiye dair hiçbir anım kalmadı hepsi zelzelede yok oldu” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.