Uzmanlardan çocuklar ve ergenler için ikaz: Yeme bozukluğuna dikkat

0 6

Uzmanlar yeme bozukluğuna ait 16 ülkeden 32 araştırmanın derlemesi ve tahlili ile hazırladıkları çalışmayı yayınladı.

Çocuk ve ergenlerin yüzde 22’sinin yeme bozukluğu belirtileri gösterdiğini tespit eden araştırmada, bu sayının yüksek beden kitle endeksine sahip olan ve ergenlikten yetişkinliğe geçiş devirdeki kızlar ortasında daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırmada, çocukların yeme bozukluğu belirtilerini gizleyebilecekleri ya da utanç verici olduğunu düşündükleri için yardım almaktan çekinebilecekleri kaydedildi ve bu nedenle çocuklara tam tedavi yapılamayabileceği aktarıldı.

Araştırma muharrirlerinden ve tıpkı vakitte İspanya’daki Castilla-La Mancha Üniversitesi’nden Dr. Jose Francisco Lopez-Gil, “Yeme bozukluğu çocuk ve ergenler ortasında önemli bir sorun. Bu hastalığın erken tespiti ve müdahalesi uzun vadede ortaya çıkacak sağlık problemlerini önlemek için çok önemli” tabirlerini kullandı.

Yetişkinlerin hem kendilerinde hem de çocuklarında yeme bozukluğu belirtilerinin farkında olması gerektiğini belirten Lopez-Gil, kilo takıntısı, sıkı beslenme kuralları, çok yeme üzere davranışların bu belirtiler ortasında olabileceğini kaydetti.

Lopez-Gil, çocuklarda yeme bozukluğu belirtileri görüldüğü anda uzmana danışılması gerektiğini vurgulayarak, ebeveynlerin çocuklarına bunun utanılacak bir durum olmadığını anlatarak takviye olabileceğini aktardı. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.