Uzmanından “Depremzede çocuklara oyuncak seçimi” tavsiyesi

0 11

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Lideri da olan Nasıroğlu, AA muhabirine, depremzede çocuklar için oyuncağın ehemmiyetine değindi.

Depremzedelere yönelik bireylerin kendi çocukları için düşündüğü oyuncaklardan almasını öneren Nasıroğlu, “Depremzede çocukların sarılma hissine muhtaçlığı olabileceği için daha çok yumuşak oyuncakların alınmasını tercih ediyoruz. Ayıcık yahut bebek alınacaksa daha yumuşak olanları tercih edin. Daha küçük yaş kümesinde ses çıkaran, ışıklı oyuncaklar tercih edilebilir.” diye konuştu.

Nasıroğlu, çocukların his ve fikirlerini söz etmelerine yardımcı olmaları açısından fotoğraf yapabilecekleri defter, kağıt, kalem ve boyaların da gönderilmesinin kıymetli olduğunu vurguladı.

Kuklaların da drama çalışmaları açısından yararlı olduğunu tabir eden Nasıroğlu, güç konuşan yahut hislerini güç tabir eden çocuklar için kuklaların yararlı olduğunu bildirdi.

Duygu ve kanıları anlatan, zelzelesi, sallanmayı söz eden kitapların da olduğuna değinen Nasıroğlu, “Bu kitapların da aileler yahut bireyler tarafından çocuklarla birlikte okunması ve çocukların bu bahislerle ilgili neler düşündüklerini anlatmalarını sağlamak yararlı olabilir. Yas içinde olan çocuklar için ailenin imkanı varsa, ‘Susam Sokağı’ üzere kimi çizgi sinemalarda yası anlatan kısımlar yer alıyor. O kısımlar çocuklarla birlikte izlenebilir.” diye konuştu.

“DEPREMİ ÇAĞRIŞTIRACAK OYUNCAKLARDAN KAÇINMAK HAKİKAT DEĞİL”

Bazı oyuncaklardan kaçınmak yerine işlevlendirerek, çocukla oyun oynanmasını öneren Nasıroğlu, şunları kaydetti:

“Depremi çağrıştıracak ambulans, kamyon, vinç, kepçe üzere oyuncakların alınmaması tarafındaki yaklaşımları yanlışsız bulmuyoruz. Bazen travma terapisinde bu çeşit oyuncakların yararlı olabileceğini biliyoruz. Zira bu cins şeylerden kaçış yok, hayatının her alanında karşılarına çıkacak, birebir travmayı tekrar yaşayacak. O nedenle bundan kaçınmak yerine, çocukla bu korkularını azaltmak için destekleyici oyunlar oynanması gerekiyor. Çocuk özelinde düşünmek gerekiyor, bu olaydan ne kadar etkilendi. Onu tetikleyici faktörler neler? Bir çocuk için ambulans tüm travmayı tetikleyici faktörse ambulans üzerinden daha farklı bir yaklaşıma gidilebilir. Diğer bir çocuk için ambulans koruyuculuğu tabir eder. ‘Ambulans beni kurtardı’ diye sıcak bakıyordur.” (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.