Türk Eczacıları Birliği: Kamu kaynakları süratlice harekete geçirilmeli

0 9

Cem YILDIRIM/ANKARA

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Lideri Arman Üney, sarsıntı bölgesindeki ilaç tedariği ve bölgede yürütülen eczacılık hizmetlerine ait açıklama yaptı.

Üney, şunları tabir etti:

“İLK GÜNDEN İTİBAREN HİZMET SUNDUK”

“Türk Eczacıları Birliği olarak sarsıntı haberini alır almaz Türkiye’deki tüm Bölge Eczacı Odamız ve 46 bini aşkın meslektaşımız ile birlikte adeta bir seferberlik ilan ettik.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Konseyi Üyeleri ile afet idaresi uyum merkezini oluşturduk ve bölgeye en süratli halde takviye vermek için yardım çalışmalarımızı organize etmeye başladık.

Depremin yaşandığı 6 Şubat Pazartesi itibariyle Türk Eczacıları Birliği Gezici TIR Eczanesini en süratli biçimde Kahramanmaraş’a sevk ettik. Gezici TIR Eczanemiz sarsıntının birinci günü itibariyle vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başladı.”

“SAHRA ECZANELERİMİZLE HİZMET DEVAM EDİYORUZ”

“Deprem yaşanan bölgenin genişliği ve yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemesi nedeniyle, birinci gün itibariyle konteyner ve sahra eczanelerimizin tedarik sürecini tamamladık. Sarsıntının sonraki günü, yani 7 Şubat itibariyle Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep ve Adıyaman’da 5 konteyner eczanemizi hizmete başlattık.

Bölgedeki muhtaçlıkları gözeterek sahra eczanelerimizin pozisyon bilgilerini daima güncelledik ve kamuoyuyla paylaştık. Bölgede 28 adet sahra eczanemiz ile hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Birinci günden bu yana Bölge Eczacı Odalarımız ile birlikte koordine ettiğimiz meslektaşlarımız, sahra eczanelerimizde tam gün aslıyla canla başla hizmet sunuyor.”

“BİRÇOK GEREKSİNİM AFETZEDELERE ULAŞTI”

“Özellikle vurgulamak isterim ki, zelzele bölgelerinde kurulan sahra eczanelerimizde vatandaşlarımızın fiyatsız eriştiği ilaç ve tıbbi gereçler meslektaşlarımızın yaptıkları bağışlarla tedarik edildi. Gezici karavan eczanemiz ile insülin, şeker ölçüm kitleri üzere materyaller bölgeye gönderilirken, çokça muhtaçlık duyulan bayan hijyen gereçleri, ıslak mendil, hasta alt bezi, bebek bezi üzere dayanak materyallerini de afetzedelere ulaştırdık.”

“FİYAT FARKI ÖDENMEMESİ İÇİN SGK’YA TALEPTE BULUNDUK”

“Deprem bölgesinden farklı vilayetlerimize geçen hastalarımıza ilaç iştirak hissesi, muayene fiyatı üzere ek ödemelerin çıkmaması için Toplumsal Güvenlik Kurumuyla görüşmeler yaptık. Bundan SGK’nın süratli müdahalesi ile sonuç aldık.

Bunun yanı sıra zelzele bölgesinde bulunan yahut başka vilayetlerimize gitmek zorunda kalan depremzedelerimizin, ilaç alırken fiyat farkı ödememesi için Toplumsal Güvenlik Kurumuna talepte bulunduk. Bu sorunun da çözümlenmesini bekliyoruz. Zelzeleden ziyan gören vatandaşlarımızdan ilaç fiyat farklarının alınmaması gerekiyor zira hiçbirinin şu anda bu ödeme gücü bulunmuyor.”

“MESLEKTAŞLARIMIZI KAYBETTİK”

“İki haftalık süreçte 2 bin 500’e yakın meslektaşımız rotasyonlu olarak istekli hizmet verdi. Zelzele faciasından maalesef biz eczacılar da derinden etkilendik, kayıplar yaşadık. 44 meslektaşımızı, 21 eczacılık fakültesi öğrencimizi ve en yakın çalışma arkadaşımız olan eczane teknisyenlerimizi zelzelede kaybettik. Sarsıntıda ömrünü yitiren tüm meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve eczacılık topluluğumuza başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

“KAMU KAYNAKLARI SÜRATLİ HAREKETE GEÇMELİ”

“Afet bölgesinde faaliyet gösteren eczanelerimiz zelzeleden etkilendi. Bu bölgelerdeki ilaç eczacılık hizmetlerinin sağlıklı bir biçimde yerine getirilebilmesi için zelzeleden etkilenen eczanelerimizin bir an evvel faaliyete geçmeleri; vatandaşlarımıza kesintisiz ilaç eczacılık hizmeti vermeye başlamaları birinci önceliğimizdir.

Depremde ziyan gören meslektaşlarımızın yaralarının sarılması için kamu kaynaklarının süratli bir biçimde harekete geçirilmesi gerekiyor. Eczacılarımızın bir an evvel hizmet sunabilmesi için, kamu otoritesi tarafından acil önlemler alınmasını ve öncelikli olarak hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Dünya genelinde tüm meslektaşlarımızın ve milletlerarası eczacılık örgütlerinin de takdirini kazanan çalışmalarımızı kapsayan ve alanda edindiğimiz deneyim ve tekliflerimizi içeren bir rapor hazırlıyoruz. Bu çalışmayı en kısa müddette kamuoyu ile paylaşacağız.”

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.