Tüp mide sonrası mide bulantısı yaşanması

0 65

Mide bulantısı, obezite cerrahisinden sonra yaşanan en genel kahırlardan biridir. Operasyondan sonra şahısları en çok endişelendiren hususların başında mide bulanması ihtimali gelir. Ameliyattan sonraki birinci gün, anestezinin de tesiriyle midede bulanma olsa da hastanedeki öbür günlerde ilaçların tesiriyle mide bulanmasının önüne geçilebilir. Hastaneden ayrılan şahıslarda bazen kokulara karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Kokulara karşı gelişen hassasiyetle birlikte mide bulantısı hissedilebilir. Aslında bu operasyonun bir modülüdür. Zira mideden çıkarılan kısım hasebiyle grenilin salgılanması azalmıştır ve bu da iştahsızlıkla sonuçlanır. Bunlar ameliyattan sonraki birinci günlerde gerçekleşir.

İlerleyen günlerde ise bulantıların gelişmesinin nedeni; hacmi küçülen mideyi, çok fazla besinle doldurmaktır. Ameliyattan sonra bireyler doydukları anda daha fazla yemeyi bırakmalılar.

Tüp mide ameliyatından sonra mide bulantısına sebep olan bir başka faktör ise besinleri fazla çiğnemeden büyük modüller halinde yutmaktır. Ameliyat sonrası şahıslar, yalnızca beslenme programlarını değil, çiğneme ve yeme alışkanlıklarını da değiştirmeliler.

Operasyondan sonra beden yeni temposuna alıştıkça, mide bulantısı hissi de güzelleşmeye başlayacaktır. Elbette bireyler beslenme yanlışları yaparlarsa, süratli ve tam çiğnemeden yeme alışkanlıklarını sürdürürlerse, mide bulantısı devam edebilir. Operasyondan sonra diyetisyen olması gereken beslenme formunu ve öbür ayrıntıları hastaya aktarır. Obezite cerrahisinden sonra beslenme programında istikrar değerlidir.

Bulantı hissedildiğinde yemeye orta verilmelidir. Hatta duruma nazaran o günün devamını yalnızca sıvı öğünlerle sürdürmek gerekebilir. Örneğin; su, şekersiz komposto, doğal elma suyu vb. Mide bulantısına sebep olan gıdayı bir mühlet tüketmemekte yarar var. Tüp midesinden sonra gelişen mide bulantısı ayrıyeten halsizlik, yorgun hali, sıvı kaybı, uykusuzluk ve öğürmekten ötürü ağrı ve kramplara yol açabilir.

Operasyondan sonra mide bulantısı sorunu yaşayan bireyler, şayet bulantı nedeniyle ömür kalitelerinde düşüş varsa, kesinlikle ameliyatı yapan doktorla görüşmeliler. Mide bulantısı takip edilmelidir, geçiştirilmesi hakikat değildir; lakin gereken tedbirler alındığında mide bulantısı sorunu yaşanmamakta, şahıslar sağlıklı ve huzurlu formda yeni hayatlarının tadını çıkarabilmektedir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.