Soru karşılık 6

0 74

Soru: 10 yaşındaki oğlum cep telefonu kullanmak istiyor. Sağlık açısından mahsuru var mı? Kullanmasını tavsiye eder misiniz?

Cevap: Cep telefonları ve baz istasyonlarının insanların sıhhatini etkileyip etkilemediği ve tümörlere neden olup olmadığı uzun vakittir araştırılmaktadır. Cep telefonlarının kullanılışının nispeten yeni olması ve kanserin ortaya çıkabilmesi içn uzun bir vakit ihtiyacı olduğu için çalışmaların sonuçlarını bu bilgilerin ışığında yorumlamak gerekir. Tahminen de ileride daha uzun yıllar cep telefonu kullanılması ve baz istasyonlarının yaydığı dalgalara maruz kalınmasıyla araştırma sonuçları şimdiki çalışmalardan daha farklı çıkabilir.

Literatürde cep telefonları ve baz istasyonlarının insan sıhhati üzerine tesirli olduğu konusunda farklı yayınlar var. Sonuçlar birbiriyle çelişkili. Birçok yayında bunların kansere ve tümörlere neden olmadığı bildirilmekle birlikte sonuçların üstte belirttiğimiz nedenlerle ihtiyatla yorumlanması gerekir. 2007 yılında İsveç’ten yapılan bir çalışma cep telefonlarını 10 yıl ve üzerinde kullananlarda glioma dediğimiz beyin tümörlerinin ve akustik nörinom diye isimlendirilen işitme sonu tümörlerinin daha sık görüldüğünü göstermiştir.

Baz istasyonlarına yakın yerlerde yaşayan bireylerde dolanım sistemiyle ilgili bozuklukların, başağrısı, bulantı, depresyon, görme bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ve uyku bozukluklarının daha sık görüldüğünü belirten çalışmalar da vardır.

Ben ferdî olarak, tüm bu bilgilerin ışığında, uzun periyodik takip sonuçları ortaya çıkıncaya kadar, daha körpe beyinlere sahip olan çocukların rutin olarak cep telefonu kullanmasını dilek etmem.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.