Soru karşılık 3

0 69

Soru: 70 yaşında bir hastayım. Cilt kanseri tespit edildi. Ne halde tedavi edilmesi gerekir? Bundan büsbütün kurtulmak mümkün mü?

Cevap: Cilt kanserlerinin değiik tipleri vardır. Melanom denilen tip daha makûs seyirlidir. Tedavi etmeden evvel etraf lenf bezlerine ve öteki organlara yayılmadığından emin olmak gerekir. Bunun için tümöre boyalı bir unsur verilir ve boyanın hangi lenf bezine gittiği araştırılır. Bu, kanserin yayılma yolunu gösteren bir sistemdir. Kanser yayılmışsa birinci bu lenf bezine gitmiş manasına gelir. Hasebiyle boyalı lenf bezi çıkarılıp incelendiğinde burada kanser yoksa hastalık yayılmamış demektir ve ciltdeki tümörün büsbütün çıkarılması hastanın tedavi edilmesini sağlar. Lenf bezinde tümör varsa ciltteki tümöre ek olarak o bölge lenf bezlerinin de büsbütün çıkarılması gerekir. Gözetici tedavi olarak ta interferon denilen bağışıklık sistemini düzenleyici ilkaçlar kullanılır. Bundan yeniden de büsbütün kurtulunabilr. Lakin nüks mümkünlüğü vardır. Cilt kanserinin başka tipleri daha düzgün seyirlidir ve öbür organlara yayılmamışsa ameliyatla çıkarılması tedaviyi sağlar.

Soru: 45 yaşında akciğer kanseri bir hastamız var. Hastalık yayılmış. Kemoterapi alıyor. Tedaviye ilaveten hangi yiyecekleri yemesi kanserin tedavisine yardımcı olur?

Karşılık: Besinlerin kanserden korunmada kıymetli tesirlerinin olduğu bilinmektedir. Kanser olmadan evvel daha çok zerzevat ve meyva yüklü yiyeceklerin tüketilmesi, hayvansal yağ ve protein tüketiminin azaltılması kanser riskini azaltan faktörlerdendir. Fakat kanser olduktan sonra zerzevat ve meyvaların tedavi edici tesiri yoktur. Kemoterapi alan bir hastada beslenme, tedavinin yan tesirlerini önlemede ve ilaçların daha düzgün tolere edilmesini sağlamada kıymet kazanır. Mideyi tahriş etmeyen daha çok haşlanmış besinlerin az ve sık olarak tüketilmesi, bol sıvı alınması ve bedenin kaldırabileceği idmanların yapılması uygun olur.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.