Soru karşılık 2

0 61

Soru: 35 yaşında bir bayanım. Kanımda lökositler düşük bulundu. Bu durum kansızlık, yani kan düşüklüğü demek mi? Bunun için ne yapmam gerekir?

Karşılık: Kanda üç çeşit hücre vardır. Birincisi alyuvarlar dediğimiz eritrositler, ikincisi akyuvar da denilen lökositler ve üçüncüsü de kanamaları önleyen, bir travma olduğunda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit ya da platelet dediğimiz daha küçük hücrelerdir. Alyuvarlar, içlerindeki hemoglobin aracılığıyla dokulara oksijen taşır. Bu hususun eksikliği kansızlık demektir. Kan düşüklüğü olarak isimlendirilmesi gereken budur. Lökositler ise bizi infeksiyonlara karşı koruyan, bağışıklık sistemini sağlayan yapılardır. Bunların eksikliği çok çeşitli durumlarda olabilir. Hatta kimi bireylerde doğuştan az olabilir. Lökosit düşüklüğü yeterli huylu da olabilir, löseminin birinci belirtisi de olabilir. Kan testleriyle teşhis koymak mümkündür.

Soru: 39 yaşında bir bayanım. Kendimi bildim bileli sağlıklı beslenmeye itina gösteririm. Geçenlerde doktora gittim. Sol göğsümde kitle buldular. Biyopsi yapıldı. Kanser olduğu söylendi. Bu kadar sıhhatimize dikkat etmemize karşın göğüs kanseri olmamızı nasıl açıklarsınız?

Karşılık: Genel olarak kanser çevresel tesirler nedeniyle oluşmakta. Lakin yetişkinlerdeki kanserlerin % 5-10’u kalıtsal. Bir kısım kanserler ise direkt kalıtsal olmasa da genetik bir eğilim olabilir. Makus çevresel tesirlerle genetik yatkınlık birleşerek kanser oluşumuna neden olabilr. Tüm kanserlerde sigaranın kanser üzerine tesiri % 30, berbat beslenmenin tesiri % 35. Görüldüğü üzere âlâ beslenmenin kanserdeki kollayıcı tesiri üçte bir oranında. Genetik yatkınlık ve başka berbat çevresel faktörler hala kanser oluşumuna neden olabilir. Anne ve kardeşte göğüs ve yumurtalık kanseri olması, kişinin kendinde evvelce yumurtalık kanseri olması üzere faktörler göğüs kanser riskini artıran faktörlerdir. Bilhassa erken yaşta meydana gelen göğüs kanserleri, iki taraflı göğüs kanseri de genetik eğilimin ön planda olduğu göğüs kanserleridir.

Soru: Ben 26 yaşında bir erkek hastayım. Yumurtalığımda bir kitle çıkmıştı. Alındı. Testis kanseri denildi. Bundan büsbütün kurtulmak mümkün mü?

Cevap: Erkek yumurtalık kanserleri, öbür bir deyişle testis kanserleri bilhassa gençlerde görülür. Tedavisi mümkündür. Cerrahi dışında, olgunun durumuna nazaran kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilmektedir. Testis kanserleri onkolojinin en başarılı olduğu alanlardan biridir. Erken teşhis konulan hastaların tedavisi daha kolay olmakla birlikte yayılmış kanserleri bile tedavi etme mümkünlüğü yüksektir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.