Sarsıntının etkilediği 5 vilayette “tır ve konteyner eczaneler” kuruldu

0 12

Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde, afetzedelerin ilaç ve tıbbi materyal muhtaçlığının karşılanabilmesi hedefiyle 5 vilayette birden fazla noktaya “tır eczane ve konteyner eczaneler” kuruldu.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen zelzelelerin üçüncü gününde, TEB bünyesindeki eczacılar da ilaç temini maksadıyla bölgede süreksiz eczane hizmeti için harekete geçti.

Bu kapsamda, TEB tarafından büyük afetin yaşandığı vilayetlerden Kahramanmaraş merkez ve Afşin’de birer, Hatay İskenderun’da ve Gaziantep İslahiye’de birer, Malatya merkezde 3 noktada ve Adıyaman merkezde bir “tır eczane ve konteyner eczaneler” 24 saat kesintisiz hizmet vermeye başladı.

Gönüllü olarak bölgeye giden eczacıların vazife yaptığı eczanelerde, depremzedelerin gereksinim duyduğu ilaç ve tıbbi gereçler fiyatsız karşılanacak.

Depremden etkilenen 5 vilayetteki 8 seyyar eczanenin pozisyon bilgileri şöyle:

– Kahramanmaraş Merkez: Necip Fazıl Kent Hastanesi Yörükselim ek hizmet binası, Onikişubat

– Kahramanmaraş Afşin: Pınarbaşı, Afşinbey Caddesi

– Hatay İskenderun: Yeni Devlet Hastanesi Bahçe Girişi, Nizamiye yanı

– Gaziantep İslahiye: İtfaiye Meydanı

– Malatya Merkez: Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesi, Battalgazi Devlet Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane) ve Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane)

– Adıyaman Merkez: Adıyaman 1 nolu Sağlık Ocağı yanı.”

Öte yandan, yarından itibaren bölgeye gönderilen 5 adet geniş kapasiteli şişme sahra eczanesi de hizmet vermeye başlayacak.

– “İlaç, tıbbi gereç, bebek maması üzere acil gereksinimler gezici tır eczaneye yerleştirildi”

TEB Lideri Arman Üney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 54 bölge eczacı odası ve Türkiye’nin dört bir yanındaki 46 bini aşkın meslektaşlarıyla depremzedelere dayanakta bulunmak üzere yardım çalışmalarını süratli biçimde organize ettiklerini söyledi.

Önce “afet idaresi kriz masası” oluşturduklarını söz eden Üney, “Depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep vilayetlerimizde birinci basamaktaki süreçlerin yürütülmesi için merkez heyeti üyelerimiz ve zelzele bölgelerine yakın bölge eczacı odası lider ve yöneticilerimizin yer aldığı Bölgesel Afet Uyum Grupları kurduk.” dedi.

Üney, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Besin Siyasetleri Şurası, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK), AFAD, Türk Kızılay ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ile bağlantıya geçerek, zelzele bölgesine verilecek dayanaklarla ilgili istişarelerde bulunduklarını anlattı.

Kooperatifler ve dağıtım kanalları ile bağlantıya geçtiklerini, ilaç temin süreçlerinde TİTCK ile belirlenen tedarik formüllerini netleştirdiklerini aktaran Üney, şöyle devam etti:

*TEB gezici tır eczanemizi en süratli halde hazırlayarak, çabucak 6 Şubat sabahı Kahramanmaraş’a sevk ettik.

*Ulaşım sınırlarındaki külfetler ve ağır mevsim şartlarını gözeterek bölgeye yakın eczacı kooperatifleri ve dağıtım kanalları aracılığıyla bölgelere sevk edilen ilaç, tıbbi gereç, bebek maması, bebek bezi üzere acil gereksinimler, gezici tır eczaneye yerleştirildi ve istekli eczacı gruplarımızla vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başladı.

Benzer biçimde zelzele bölgelerindeki vatandaşlarımızın ilaca erişimini sağlamak için ilaç eczacılık hizmeti verecek 5 adet konteyner eczaneyi süratle bölgeye naklettik. 7 Şubat prestijiyle Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep’e 5 adet konteyner eczanemiz ulaşmış ve istekli eczacılarımızın dayanağı ile vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başlamıştır. Vatandaşlarımız fiyatsız bir halde bu eczanelerden yararlanabileceklerdir.”

İlaç, tıbbi gereç ve muhtaçlık gereçlerinin dağıtımında kullanılmak üzere 5 adet geniş kapasiteli sahra eczanesinin de sarsıntı bölgelerine nakledilmek üzere yola çıktığını bildiren Üney, bu eczanelerin de bugün hizmet vermeye başlayacağını lisana getirdi.

İlaç ve tıbbi gereç tedariki için farklı bölgelerdeki eczacıların katkılarıyla yardım kampanyası da başlattıklarını kaydeden Üney, “Bu halde alanda oluşturulan ilaç dağıtım merkezlerindeki materyallerin sürekliliğini de sağlıyoruz. Yardım kampanyamıza iştirak çok kısa müddette meslektaşlarımızın önemli dayanakları ile kıymetli boyutlara ulaştı ve katlanarak da devam ediyor.” diye konuştu.

Üney, meslektaşlarından gelecek ilaç ve tıbbi materyal harici acil gereksinimler için bölge eczacı odalarıyla uyum halinde bir kampanya daha başlattıklarını tabir etti.

Bölge eczacı odalarıyla oluşturulan Takviye Gereç Toplama Merkezlerinde, meslektaşlarından gelen battaniye, ısıtıcı, esirgeyici giysi üzere materyalleri de gereksinim sahiplerine ulaştırmak üzere hazırladıklarını belirten Üney, şöyle konuştu:

*Aynı formda TEB’de misyon yapan çalışanlarımız ile iştiraklerimizin çalışanlarınca toplanan muhtaçlık gereçlerini de en süratli biçimde ulaştıracağız.

*Bölge eczacı odalarımıza meslektaşlarımızca iletilen ilaç, tıbbi gereç ve gereksinim materyalleri MNG kargonun birliğimize bedelsiz tahsis ettiği 50 ton kapasiteli uçak kargoyla gönderilecek ve oradan da tırlar aracılığıyla bölgelere intikal ettirilecek.

*Türkiye Diyabet Vakfı tarafından oluşturulan Diyabet Afet Yardım Kümesi ile işbirliğinde insülin, şeker ölçüm kitleri ve beraberinde gereksinim duyulan öteki ilaç ve tıbbi gereçlerinin bölgelerde gezici bir karavan aracılığıyla ulaştırılması tarafında planlama yaptık. Bu aracımız da yarın zelzele bölgesine sevk ediliyor.

*Birlik ve dayanışmaya en çok muhtaçlık duyduğumuz bu şiddetli şartlarda birlik olarak sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için üzerimize düşen her vazifesi yerine getirmeye hazırız. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.