Sarsıntı bölgesinde salgın hastalık riskine ‘İZCİ’ ile anlık takip

0 9

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan zelzelelerin akabinde 10 vilayette halk sıhhatini müdafaaya dönük tedbirleri devreye alan Bakanlık, bulaşıcı hastalık tehdidi açısından ön plana çıkan bağırsak enfeksiyonları, bulaşıcı sarılık, ateşli döküntülü hastalıklar, teneffüs yolu enfeksiyonları üzere risklere karşı halkın ağır yaşadığı alanlarda önlemler uyguluyor.

Bu kapsamda, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü öncülüğünde çadır kentlerde birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, toplu alanların dezenfekte edilmesi, kemirgen ve haşerelere karşı ilaçlanması, köylerde sağlık taramalarının yapılmasının yanı sıra su kaynaklarına ağır klor verilmesi, bölgede farklı noktalardan su örneklerinin toplanması, kuşkulu ishal hadiselerinin sistemli takip edilmesi, bölgeye kuduz ve tetanos aşılarının dağıtılması üzere çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Depremlerden etkilenen vilayet ve ilçelerde saha epidemiyologlarından oluşan gruplar, salgın hastalık riskine karşı numune toplayıp sistemli tahlil ediyor.
ANALİZLER “İZCİ” SİSTEMİ ÜZERİNDEN İNCELENİYOR

Deprem bölgelerinden alınan bulaşıcı hastalık dataları ve yapılan tahliller, Bakanlığın oluşabilecek salgınları izlemek gayesiyle bir müddet evvel hayata geçirdiği bulaşıcı hastalık sürveyans ve erken ihtar sistemi “İZCİ” üzerinden anlık takip ediliyor.

Vaka bildirimlerinin elektronik ortamda anlık yüklenebildiği sistemle, bulaşıcı hastalıkların yayılımı takip edilerek tehdit oluşturan durumlarda gerekli müdafaa ve denetim tedbirlerinin alınması sağlanıyor.
SALGIN HASTALIK SAPTANMADI

Bakanlık, ayrıyeten sarsıntıdan en çok etkilenen kimi vilayetlerde elektrik kesintisi ve internet sıkıntıları nedeniyle İZCİ’ye bilgi aktaramayan sağlık üniteleri için de farklı bir izleme sistemi oluşturdu. Bu yolla da dataların sisteme alınması sağlandı.

Bu kapsamda alınan bilgiler ve yapılan tahliller sonucunda şu ana kadar rastgele bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmadı.
DEPREM BÖLGESİNDEKİ ŞEBEKE SULARINA AĞIR KLORLAMA

Uzmanlar sudan bulaşabilecek hastalıklara karşı 10 vilayette şebeke sularını da daima takip ediyor. Kentlerde suya ağır klorlama yapılırken, farklı noktalardan nizamlı alınan numunelerle bakiye klor ölçümleri ve mikrobiyolojik incelemeler yürütülüyor.

Afetlerden sonra görülebilecek bulaşıcı hastalıkları önlemek için ferdî hijyen, karbonmonoksit zehirlenmeleri, soğuğa karşı alınması gereken önlemler, su dezenfeksiyonu, bit ve uyuz hastalığıyla ilgili broşürler hazırlanırken, kentlerde uyuz tedavisi için de ilaç dağıtımı yapıldı.

Son datalara nazaran, 6-17 Şubat ortasında sarsıntı bölgesinde 8 bin 379 noktada bakiye klor ölçümü yapılırken bakiye klor yüzde 81,54 oranında uygun olarak saptandı. Mikrobiyolojik incelemelerde ise halk sıhhati laboratuvarlarında tahlili tamamlanan 2 bin 632 su örneğinden yüzde 77’si “mikrobiyolojik olarak uygun” biçiminde raporlandı.

Olası risklere karşı çadır kentlerde içme suyu paketli olarak dağıtılırken, tankerle gelen kullanma suları da tertipli klorlanıyor. Bölgede döküntülü hastalık, akut bağırsak enfeksiyonları açısından salgın durumunun kelam konusu olmadığı söz ediliyor.

Bakanlık, zelzeleden etkilenen vilayetlerde çadır kentler ve hastanelerde, çocukluk çağı aşılamalarına ait de çalışmaları yürütüyor. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.