Sağlık Bakanlığı depremzede bebeklerin beslenmesi konusunda uyardı

0 12

AA muhabirinin Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye nazaran, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde etkilenen 11 vilayette anne ve anne adaylarına bebeklerini nasıl emzirmeleri gerektiğine yönelik eğitimlerle anne sütünün kıymeti anlatılıyor.

Deprem üzere afet durumlarında emzirmenin geciktirilmemesi gereken acil sağlık ihtiyacı olduğuna işaret edilen bu eğitimlerde, afet sonrası muhtemel enfeksiyonlara karşı bebeklerin bu formda dirençli hale getirilebileceği vurgulanıyor.

Bebekler için hem olağan hem harikulâde durumlarda en muteber besin kaynağının anne sütü olduğu belirtilirken, gerilim altındaki annelerin de tertipli emzirmeyi sürdürmeleri halinde sütlerinin 72 saatte artacağına dikkat çekiliyor.

Emzirme sırasında salgılanan hormonların, hem annede hem de bebekte gerilimin azalmasına yardımcı olduğu da tabir ediliyor.

Anne sütü, bebekleri yalnızca afet durumunda değil her şartta kirli, mikroplanmış sularla bulaşacak hastalıklardan, bilhassa toplu olarak gelişen ve öldürücü olabilecek ishal ve teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı da koruyor.

BEBEK MAMASI HAZIRLARKEN DİKKAT

Beslenmede tek seçeneğin mama olduğu durumlarda ise daha dikkatli olunması kıymet taşıyor.

Bebek mamasının, inançlı su ve pak ölçüm kaşığıyla, ölçüsüne uygun hazırlanması, hazırlandıktan sonra en geç 2 saat içinde bebeğe verilmesi ve beslenmenin başlamasından sonra 1 saat içinde tüketilmesi gerekiyor.

Bebek maması hazırlarken dikkat edilmesi gereken öbür konular şöyle sıralanıyor:

“Bebek maması kutusu serin ve kuru bir yerde, kapağı sıkıca kapatılmış olarak saklanmalı. Ölçüm kaşığı, şişeler, göğüs uçları üzere tüm bebek besleme gereçleri dikkatlice temizlenmeli. Toz bebek maması, üzerinde belirtilen tam su ölçüsü ve formül kullanılarak hazırlanmalı. Formülün kendine ilişkin ölçü kaşığının tam ölçüsü kullanılmalı. Çok fazla sulandırılmış formül, bebeğin beslenme muhtaçlıklarını karşılayamayacağından bebek maması asla seyreltilmemeli.

Herhangi bir bebek maması ile bebeği besledikten sonra kapta kalan ölçü atılmalı.” (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.