Sağlık alanında alınan önlemlere ait karar Resmi Gazete’de

0 27

Kararnameye nazaran, mesleğini hür olarak icra eden eczacılar ile tıbbi aygıt satış merkezi, optisyenlik kuruluşu, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme aygıtı merkezi yahut diş protez laboratuvarı olarak faaliyette olan işletmelere, OHAL ilan edilen vilayetlerde, OHAL müddetince, valilik tarafından uygun görülen yerlerde yahut taşınabilir araçlarda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen tarz ve temeller çerçevesinde faaliyet müsaadesi verilecek.

OHAL müddetince Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki özgür eczaneler, ilaç takip sistemi süreçlerinden Sağlık Bakanlığınca belirlenen yöntem ve temeller çerçevesinde muaf tutulabilecek.

Ancak kırmızı ve yeşil reçeteye tabi ilaç talepleri, reçetelerin defter kayıtları tertipli olarak tutularak ve matbu düzenlenen reçetelerin bir nüshası saklanarak karşılanacak.

OHAL mühletince Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan tıbbi aygıt satış merkezi, optisyenlik kuruluşu, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme aygıtı merkezi yahut diş protez laboratuvarları, eser takip sistemi bildirimlerinden Sağlık Bakanlığınca belirlenen yordam ve asıllar çerçevesinde muaf tutulabilecek. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.