Prof. Dr. Yalçın: Zelzele bölgesindeki her yurttaşımız 1 doz tetanos aşısı yaptırmalı

0 10

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 10 ili etkileyen sarsıntılar sonrası bölgede oluşabilecek hastalıklara karşı uyardı.

Depremden kurtulanların çadırlarda yahut konteynerlerde toplu yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Yalçın, afetzedelerde grip, corona virüs, difteri, kızamık, kabakulak, kolera, dizanteri, uyuz ve şarbon üzere hastalıklar görülebileceğini söyledi.

Depremzedelerin oluşabilecek hastalıklardan korunmaları için maske kullanımını artırmaları, el hijyenine dikkat etmeleri ve fizikî teması azaltmaları gerektiğini belirten Yalçın, hem afetzedelerin hem bölgeye gidenlerin tetanos aşısı yaptırmaları gerektiğine işaret etti.

SOLUNUM YOLLARINA DİKKAT

Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, doğal afetler sonrası gelişen enfeksiyonların önemli halk sıhhati sorunu oluşturduğunu anlattı. Yangın, sel ve zelzele üzere olaylar sonrası gelişen enfeksiyonları; teneffüs yolu enfeksiyonları, toplu yaşama bağlı gelişen enfeksiyonlar ve olumsuz ömür şartlarına bağlı gelişebilecek enfeksiyonlar olmak üzere 3’e ayırdıklarını aktaran Yalçın, “İlk basamakta teneffüs yolu enfeksiyonuna dikkat çekiyoruz. Grip, kızamık, kızamıkçık, el ayak hastalıkları, menenjitler ortaya çıkıyor. Bu evreden sonra teneffüs yollarının değişik enfeksiyonları kıymetli. Zatürre, yara yeri enfeksiyonları, tetanos ve gazlı kangren birinci basamakta karşımıza çıkabilecek enfeksiyon hastalıklarıdır” dedi.

Herkesin 10 yılda 1 tetanos aşısı yaptırması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yalçın, zelzele bölgesindekilerin; yıkılan molozlara dokunması, demir çubuklara temas etmesi, çivi batması yahut bedene yabancı bir unsur girmesi nedeniyle bulaşabilecek hastalıklara karşı dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Yalçın, “Deprem bölgesindeki her yurttaşımızın sağlık muayenesiyle birlikte kesinlikle 1 doz tetanos aşısını yaptırması gerekiyor. Çalışan gönüllüler de dahil” diye konuştu.

‘TOPLU YAŞAMA BAĞLI MİDE VE BAĞIRSAK ENFEKSİYONU GELİŞEBİLİR’

İkinci kademede görülen enfeksiyonların, çoklukla toplu alanlarda yaşamak zorunda kalan şahıslarda görüldüğünü belirten Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, şöyle konuştu.

“Felaket sonrası altyapı imkanlarının ortadan kalkması sonucu bilhassa mide bağırsak sistemi enfeksiyonları görülüyor. Bunlar dizanteri, kolera, tifo üzere hastalıklardır ya da kimi virüslerin taşıdığı hastalıklar kıymet taşıyor. Sıtma ve tifüs hastalığını da yöresel faktörleri göz önünde bulundurarak düşünmek gerekiyor. Virüslerin oluşturduğu Batı Nil humması yahut Japon ensefalit hastalıkları düşünülebilir. Bu toplu ömrün getirdiği en büyük sorunlardan biri de uyuz hastalığıdır. Uyuz hastalığı uzun müddet insanların bir ortada gereğince paklık alışkanlıklarını yerine getirmemeleri sonucu bu türlü bir risk var. Hayvancılık yapanlarda şarbonla ilgili cilt olayları karşımıza çıkabilir.”

HEPATİT A VİRÜSÜNE DİKKAT

Üçüncü kademede ise daha çok olumsuz şartlarda yaşamanın getirdiği virüs hastalıklarının ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Yalçın, “Hepatit A virüsü bilhassa besinlerle alınan bir virüstür. Altyapının gereğince olmaması sebebiyle bu virüsün suya karışması ya da bu suyla temas olması sonucunda alınabilecek bir virüstür. Az da olsa çocuk felci de düşünülebilir. En son olarak bakteriyel hastalıklar olumsuz şartların getirdiği durumlarla ilişkili olarak karşımıza çıkar” dedi.

‘SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURMALARI GEREK’

Depremzedelerde görülebilecek 3 etaptaki hastalıkların farklı periyotta ortaya çıkabileceğini belirten Prof. Dr. Yalçın, kent dışına çıkan afetzedelere tekliflerde bulunarak “Gittiği yerde birinci olarak sağlık kuruluşlarına başvurarak fiziki muayeneden geçmesinde fayda var. Bu bahsedilen rahatsızlıklar kendilerinde gelişmiş olabilir. Evvelden eşlik eden hastalıkları da olabilir. Örneğin; şeker, tansiyon, kronik böbrek yahut kanser üzere hastalıkları olabilir. En kısa müddette tabibe ya da sağlık kuruluşunda kendindeki hastalıkları belirterek, uygun ilaçları bir an önce alması gerekir. Bireylerin kısa müddette ilaçsız kalmamasına dikkat etmesi gerekebilecek. Başta teneffüs yolu enfeksiyonları, mide bağırsak sistemi enfeksiyonları ve daha sonra alt teneffüs yolu enfeksiyonlarıyla ilgili mümkün hastalığa karşı şahısların hassas olması gerekir” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.