Organ nakilliler hangi aşıya ulaşıyorsa bir an evvel onu olsun!

0 79

Kendisi de kök hücre nakli ile ikinci hayatına ‘Merhaba’ diyen ve hastaları ile artık çok daha kolay empati kurabilen Organ Nakli Cerrahı, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, hastalarının sorularını Instagram’daki canlı yayında yanıtladı.

Kendisi de kök hücre nakli ile ikinci hayatına ‘Merhaba’ diyen ve hastaları ile artık çok daha kolay empati kurabilen Organ Nakli Cerrahı, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, hastalarının sorularını Instagram’daki canlı yayında yanıtladı. Diyaliz ve Organ Nakli Hastaları Derneği’nin @iyilikicimizde toplumsal medya hesabından soruları yanıtlayan Prof. Dr. Gürkan, organ nakillilerin bilhassa Covid-19 aşısı ile ilgili sordukları soruya; “Ben Sinovac aşısı oldum. Sinovac aşısı olmalarını öneririm. Fakat en kıymetlisi aşı olmaları. Hangi aşıya ulaşabiliyorsanız onu olun” diyerek ikinci hayat talihi bulmuş hastalarını uyardı.

“HASTALARIMIZI TEHLİKEYE ATAMAYIZ”

Covid-19 devrinde organ nakli ameliyatlarının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı kriterlerine nazaran ve hastanelerin Covid’li hasta durumuna nazaran yaptıklarını belirtti. “Vaka sayıları arttıkça, hastane güvenliği organ nakli için azaldığında bu ameliyatları erteliyoruz. Bakanlık da, DSÖ de esasen bu formda olması gerektiğini belirtti. Biz de hiçbir hastamızı tehlikeye atmak istemiyoruz. Bu sene şimdi 5. nakil ameliyatımızı yaptık” dedi.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.