Öksürük Nedenleri? Ne İyi Gelir?

0 95

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, insan bedeninin ani bir reaksiyonu ve refleksidir. Günlük ömürde ve klinik uygulamada çok yaygın bir semptomdur. Bir çok kişi hayatı boyunca daima öksürük atakları geçirir.

Hapşırma ya da göz kırpma üzere başka reflekslere emsal bir halde öksürük insan bedenini, bilhassa teneffüs yolunu ve akciğerleri tahriş edici çok balgam, mikroplar ya da toz üzere hususlara karşı müdafaaya ve temizlemeye otomatik olarak yardımcı olur.

İnsan boğazı, hava yolları ve nefes borusu tahriş edici unsurları algılayan sonlarla donatılmıştır. Bu hudutlar uyarıldıktan sonra beyne bir sinyal gönderir. Karşılık olarak beyin, tahriş edici maddeyi çıkarmaya çalışırken hakikaten süratli bir halde ve hayli derin nefes almak için göğüs ve karın kaslarına bir sinyal gönderir.

Bu cevap neredeyse anlıktır ve tesiri hayli büyüktür. Öksürük, birebir vakitte soluduğumuz toksinlerin süratli bir formda bedenden dışarı atılmasına da yardımcı olur. Ortada bir gerçekleştiğinde olağan ve doğal bir refleks olmasına karşın, daima öksürük günlük faaliyetler sırasında çok rahatsız edici olabilir.

Her ne kadar bir semptom olsa bile, öksürüğün uzun süre devam etmesi birçok olumsuz sonuca yol açabilir.

 • Baş ağrısı, bulantı ve hatta kusmaya neden olabilir.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığına neden olabilir.
 • Bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa fiziksel izolasyon gerekli olabilir.
 • Geceleri rahatsız edici olabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.
 • Göğüste ağrıya neden olabilir.
 • Hayal kırıklığı, öfke, kaygı ve depresyona neden olabilir.
 • Normal yemeyi ve / veya içmeyi zorlaştırabilir.
 • Özellikle yaşlılarda kaburga kırılmasına neden olabilir.
 • Sürekli devam eden öksürük psikolojik etkiler ortaya çıkabilir. Hasta sosyal olaylarda kısıtlanmış hissettirebilir.
 • Üriner inkontinansa (idrar kaçırma) neden olabilir veya kötüleştirebilir.
 • Yorucu olabilir ve günlük faaliyetler için enerjinizi azaltabilir.

Tıpkı vakitte, soğuk algınlığı üzere çok önemli olmayan akut hastalıklar bu duruma neden olabileceği üzere, zatürre, akciğer pıhtısı, akciğerde sıvı birikmesi ve sönmüş akciğer, üzere çok daha önemli akut hastalıklar da öksürüğe neden olmaktadır.

Öksürük Ne Kadar Sürer?

Öksürük çoğunlukla birkaç gün yahut birkaç hafta boyunca devam eder ve biter. Öksürüğünüz devam ederse, doktorunuzun öksürüğün daha az yaygın öbür nedenlerini tanımlamak için kimi testler istemesi gerekebilir.

Kronik öksürük tedavisi öksürüğün nedenine bağlı olarak daha âlâ olmasına ve bazen büsbütün çözülmesine yardımcı olacaktır. Uygun tedaviye karşın kronik öksürüğün kesilmeden devam ettiği bir kadro olaylar vardır.

Öksürürken Ne Zaman Hekime Başvurmak Gerekir?

Öksürüğün birden çok nedeni çok olabilir ve bunların tedavileri birbirinden epey farklı olabilir.Yüksek ateş, nefes darlığı, çok ölçüde yahut olağan rengi haricinde balgam üretimiyle birlikte öksürük ortaya çıktığında doktora gitmelisiniz.

Kan öksürmek bir öteki değerli bulgudur ve önemli bir hastalığa işaret edebilir. Bilhassa kalıcı, kronik öksürük durumunda kesinlikle bir sağlık uzmanına başvurulmalıdır. Özetle aşağıdaki durumların yanı sıra öksürük ortaya çıkarsa kesinlikle doktorunuzu arayın:

 • Ateş varsa,
 • Kanlı yahut irinli balgam varsa,
 • Nefes darlığı varsa,
 • Son vakitlerde tüberküloz yahut boğmaca öksürüğü yahut koronavirüs belirtileri olan bir hasta ile birebir ortamda kalındıysa,
 • Yeni ortaya çıkan hırıltılı nefes alma ya da soluma aygıtı ile çözülmeyen eski hırıltı varsa,

Göğüs ağrısı ile birlikte olan yahut bundan bağımsız ani öksürük ya da nefes darlığı başlangıcı acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bunun yanı sıra aşağıdaki durumlarla alakalı ani öksürük başlangıcı durumunda çabucak acil servisi aramanız tavsiye edilir.

 • Kanlı Öksürük (veya hemoptizi),
 • Nefes almada büyük zorluk,
 • Şiddetli göğüs ağrısı,
 • Yüzde şişme ve kurdeşen benzeri döküntü

Nedenleri

Öksürük birçok tıbbi durumda görülür. Bunlar ortasında yanlışsız ayrım yapabilmek için öksürüğün müddeti, tipi ve özelliklerinin yanı sıra onunla birlikte gelen öteki semptomları yanlışsız bir halde not almak kıymetlidir.

Bu bilgiler öksürük nedeninin ve en uygun öksürük tedavisinin bulunmasında mevzuyla ilgilenen tabibe çok yardımcı olacaktır. Öksürük çok kısa vadeli devam edebilir ve tek başına bir semptom olarak görülebilir. Öksürük tıpkı vakitte nedeni belirlenip tedavi edilene kadar da devam edebilir. Öksürüğün ne kadar önemli olduğu, buna sebep olan hastalığa bağlıdır.

Geçici olarak görülen öksürük genellikle olağan olmasına karşın, kalıcı ve geçmeyen öksürük olağan değildir. Daima devam eden öksürük ya da nefes darlığı, balgam üretimi yahut kanlı balgam üzere öbür semptomlar daha önemli bir tıbbi sorunun varlığına işaret edebilir.

Öksürüğün mühletine ve çeşitlerine nazaran sınıflandırmaları vardır. Öksürüğün nedeninin tespit edilmesi için hangi sınıfta olduğunu saptamak kıymetlidir. Bu cins ve sınıflar ortasında bulunan akut öksürük ansızın başlar ve 3 haftaya kadar sürer.

Kronik öksürük ise 4 haftadan fazla devam eder. İkisinin ortasında bulunan sub-akut öksürük ise 2 – 4 hafta ortasında devam eder. Gece öksürüğü ise yalnızca geceleri başlayan öksürüğü tanımlamak için kullanılır.

Balgamlı Öksürük ve Kuru Öksürük

Balgamlı öksürük ya da üretken öksürük genel olarak balgam çıkartan öksürük cinsidir. Kuru öksürük ise balgam çıkmayan ve çok tahriş edici öksürük cinsidir. Bilhassa viral hastalıklarda görülür. Balgam üretmediği için verimsiz öksürük olarak bilinir. Şayet öksürük esnasında gelen balgamda kan varsa buna kanlı öksürük, ya da hemoptizi denilebilir.

Akut Öksürük

Akut öksürük genellikle üç haftaya kadar süren ve kısa müddetli sıkıntılar ile ilişkilendirilen en yaygın öksürük çeşididir. Kronik öksürük ise daima devam eden öksürüktür. Geçmeyen öksürük her ne kadar yaygın bir teneffüs sorunu emaresi olsa da, birtakım durumlarda kalp, mide ya da hudut sistemi hastalıklarına da işaret edebilir. Akut öksürük, bu duruma neden olan hastalık tedavi edildiğinde çoğunlukla düzelir.

Ancak öksürük uzun müddet devam ettiğinde, vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereklidir.

Burun akıntısı, geniz akıntısı, asit reflü, nefes darlığı, sesli yahut hırıltılı nefes alma, göğüs ağrısı, mukus üretimi, gece terlemeleri, renkli yahut kanlı mukus, idmanlarda zorlanma, kilo kaybı, ya da mide ekşimesi üzere öbür semptomlarla birlikte görülen öksürük, büyük olasılıkla mevcut bir hastalığın yahut sağlık sorununun göstergesidir ve tıbbi bakım gereksinimine işaret etmektedir.

Öksürüğü bastırmaktan daha değerli olan, neden öksürüğün daima olduğunu bulmaktır. Öksürük nedeni tespit edildikten ve tedavisi başlatıldıktan sonra doktorunuzun önereceği ilaçlar öksürüğün yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Akut Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Üst Teneffüs Yolu Enfeksiyonları (veya ÜSYE’ler) akut öksürüğün en yaygın nedenidir. ÜSYE’ler neredeyse her vakit virüslerin neden olduğu boğaz enfeksiyonlarıdır. Genellikle ateş, boğaz ağrısı ve burun ile geniz akıntısı ile bağlantılıdır.
Bu kümeye soğuk algınlığı, (ses kısıklığı görülen) viral larenjit ve grip dahildir. Boğmaca bakterileri de teneffüs yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu epeyce bulaşıcı bir teneffüs yolu enfeksiyonudur. Nefes alırken tiz bir boğulma sesi çıkabilir. Öksürük kusmayı tetikleyebilecek kadar sert ve daima olabilir.

Akciğer Pıhtısı (veya Pulmoner Emboli), pıhtıların genellikle bacak damarlarından akciğerlere geçerek ani nefes darlığına neden olduğu muhtemel hayati riske yol açan bir hastalıktır.

Akciğer Sönmesi (veya Pnömotoraks), akciğerin sönmesinden kaynaklanır. Beklenmedik bir formda yahut göğüs travması nedeniyle olabilir. Ani göğüs ağrısı, kuru öksürük ve nefes darlığı ile kendini gösterir.

Akut KOAH Alevlenmesi (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), genellikle KOAH teşhisine sahip ve sigara içen bireylerde görülür. Giderek berbatlaşan öksürük ve balgam ölçüsünde yahut renginde meydana gelen değişiklikler ile kendini gösterir.

Alt Teneffüs Yolu Enfeksiyonları (ASYE) boğaz hizasının altındaki hava yollarının enfeksiyonudur. Genellikle kuru, verimsiz ya da üretken öksürük ve ateş ile görülmektedir. Yalnızca hava kanallarını etkileyebilir (bronşit) yahut akciğerlerin daha derinlerine gidebilir (iltihaplanma).

Gastroözofageal Reflü (veya GÖRH) asit reflü hastalığı olarak da bilinir. Bu durumda mide içindeki asit yemek borusuna kadar geri döner. Potansiyel olarak boğaz içine sızabilir ve borularda tahriş ile kuru öksürüğe neden olabilir. Genellikle mide ekşimesi ile de alakalıdır.

Kalp yetmezliği ya da pulmoner ödem durumunda zayıf bir kalp, akciğerde sıvı birikmesine neden olabilir. Düz yatıldığında berbatlaşan nefes darlığı ve bacak şişmesi ile bağlantılı kuru yahut balgamlı üretken öksürük halinde kendini gösterir.

Üst hava yolu öksürük sendromu, ya da postnazal akıntı, boğazın ardında toplanan burun akıntısıdır. Burun gerisinden boğaza kronik olarak damlamanın neden olduğu kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Genellikle yakın vakitte gerçekleşmiş bir enfeksiyondan yahut alerjik bir unsura uzun vadeli maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar.
Yaygın alerjik bir durum olan saman nezlesi ya da alerjik rinit soğuk algınlığı semptomlarının birebiri halinde görülebilir. Genellikle kuru öksürük, hapşırma ve burun akıntısı ile bağlantılıdır. Genellikle etrafta bulunan bir alerji tetikleyicisi sorunun kaynağıdır.

Tahriş edici hususların solunması, kimi buhar, duman ve gazlara maruz kalınması boğazda, hava yollarında ve nefes yollarında iltihaplanmaya ve akut öksürüğe neden olabilir.

Kronik Öksürük Nedir?

Kronik öksürük, ya da geçmeyen öksürük süreksiz olmayan, daima devam eden öksürük tipidir. Tıbbi geçmişlerinde KOAH, astım, mevsimsel alerjiler, asit reflü hastalığı (gastro özofageal reflü hastalığı yahut GÖRH) üzere kronik akciğer hastalıkları, akciğer kanseri ve tüberküloz üzere kronik enfeksiyonlar olanların yanı sıra sigara içen bireylerde kronik öksürük görülmektedir. Kimi akut öksürük kaynakları 2 haftadan fazla devam eden öksürüğe neden olabilir ve bu nedenle subakut ya da kronik öksürüğe dönüşebilir.

Kronik Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ya da KOAH, akciğerin kronik tahrişi hava yollarının ve akciğerlerin kronik olarak iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihap, balgam ve nefes darlığı ile kronik öksürüğe neden olur. Bilhassa sigara kullanıcılarının akciğerleri, sigara kullanmayan bireylerin akciğerlerine nazaran enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdır.

Akciğer kanserinde başta akciğerden kaynaklanan yahut başka organlardan sonradan akciğere yayılan kanser, bazen hemoptizi ismi verilen kanlı öksürüğe neden olabilir. Bu durumdan muzdarip kimi hastalarda istemsiz kilo kaybı da görülür.

Belirli kronik akciğer enfeksiyonları kronik öksürüğe neden olabilir. Son derece bulaşıcı bir akciğer enfeksiyonu olan tüberküloz, bazen kanlı balgamla birlikte ateş, gece terlemesi ve öksürüğe neden olabilir.

Hipertansiyon ilaçları, kronik kuru öksürüğe neden olabilir.

Astım ve Öksürük

Astımlı hastalarda nefes darlığı ve hırıltılı teneffüs ile bağlı akut kuru öksürük, bazen yalnızca gece saatlerinde olmak üzere astım krizi biçiminde gelişebilir. Bu durum tahriş edici bir hususun solunması ya da akut teneffüs yolu enfeksiyonu, antrenman, soğuk algınlığı, yahut gerilim nedeniyle tetiklenebilir. Astım aralıklı olarak görülen kuru öksürüğe neden olabilir. Bu, astımın şimdi tam olarak denetim altına alınamadığının bir işareti olabilir. Bazen öksürük yalnızca işyeri yahut okul üzere makul yerlerde başlar ve buradaki bir alerjik etkene işaret edebilir.

Öksürük Risk Faktörleri Nelerdir?

Öksürük gelişimi için bir çok risk faktörlü bulunur.

 • Alerjiler: Alerjisi olan kişiler belirli bir alerji tetikleyicisine maruz kaldıklarında öksürük riski artar.
 • Çevresel: Bazı işyerlerinde havada serbest uçuşarak nefesle vücuda alınabilen ve öksürük geliştirebilen tahriş edici maddeler olabilir. Yüksek kirliliğe sahip alanlar, veya yemek pişirmek ya da ısınmak için kömür kullanımı da öksürük riskini artırabilir.
 • Kadın cinsiyet: Kadınların kronik öksürük gelişme riskini artıran daha hassas bir öksürük refleksi vardır.
 • Kronik akciğer hastalıkları: Astımı olan insanlar, bronşektazi (genişlemiş solunum yolları), KOAH ve yara izi bırakmış akciğer enfeksiyonlarına maruz kalmış kişilerde öksürük riski daha yüksektir..
 • Solunum yolu enfeksiyonu olan bir kişiden enfeksiyona maruz kalma: Solunum yolu enfeksiyonları çok bulaşıcı olabilir.
 • Sigara kullanımı: Halihazırda veya geçmişte sigara kullanımı kronik öksürük için önemli bir risk faktörüdür. Bu durum sigara toksinlerinin doğrudan solunması veya ikinci el sigara içilmesinden kaynaklanabilir.

Tanı Yöntemleri

Fizik muayenenin ardından hekiminiz duruma göre bir takım tetkikleri isteyebilir veya bu testleri gerekli görmeyebilir.

 • Göğüs röntgeni,
 • Kan tetkikleri
 • Göğsün BT taraması,
 • Genellikle uzun bir pamuklu çubukla boğazdan örnek alınması, .
 • Derin bir öksürükten sonra toplanan balgam örneği,
 • Havanın ne kadar iyi solunduğunu ölçmek için küçük bir plastik cihaza sert ve hızlı nefes alarak yapılan spirometri,
 • Bir kameranın boğazdan hava yoluna ve akciğerlerinize geçtiği bir prosedür olan bronkoskopi,

Antibiyotik Tedavisine İhtiyacım Olacak Mı?

Soğuk algınlığı üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarına genel olarak virüsler neden olur. Bu enfeksiyonlarda antibiyotik tesirli olmaz. Kimi hadiselerde ise enfeksiyonlara bakteriler neden olabilir. Bu durumda, doktorunuz ne vakit ve hangi antibiyotiklere gereksiniminiz olduğunu size bildirecektir.

Öksürük Bulaşıcı Mıdır?

Öksürüğün kendisi bulaşıcı değildir. Lakin öksürük, hava yoluyla yayılan bir enfeksiyondan kaynaklandığında bulaşıcı olabilir. Nefes borusu ya da akciğerdeki enfeksiyonların hepsi olmasa bile birçoğu bulaşıcıdır. Doktorunuz, enfeksiyonun tipine bağlı olarak bulaşıcılık durumuna dair size daha fazla bilgi verecektir.

Öksürük bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, dışarı çıkmak ve diğerlerine bulaştırmaktan kaçınmak kıymetlidir. Her öksürükte 3000 tükürük damlacığının etrafa dağıldığı göz önüne alındığında diğerlerine bulaşma riski yüksektir.

Bulaşıcı enfeksiyon geçirirken halka açık yerleri ziyaret etmekten kaçınmak gereklidir. Teneffüs yolu enfeksiyonu geçirirken el sıkışmaktan kaçınılmalıdır. Eller 15 – 20 saniye boyunca sıcak su ve sabunla sık sık yıkanmalıdır.

Alkol ve kolonya bazlı el temizleme jelleri buna güzel bir alternatiftir. Öksürürken yahut hapşırırken ağız ve burun bir mendil ile örtülmeli, bu mendil sonrasında çabucak çöpe atılmalıdır. Şayet bir mendile ulaşmak mümkün değilse ele değil, dirseğin içine öksürülmesi tercih edilmelidir.

Bulaşıcı bir hastalık nedeniyle öksürürken kendi gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza dokunmaktan kaçınılmalıdır. Konutta ya da iş yerinde yüzeyler temizlemeli ve dezenfekte edilmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ağır yahut hafif ayrımı olmaksızın birçok hastalık öksürüğe neden olabilir. Her ne kadar öksürük giderici ilaçlar öksürüğü denetim etmeye yardımcı olsa bile, bunlar sorunun asıl kaynağını çözmeye yönelik değillerdir. Sağlık çalışanına başvurmak öksürüğün nedenlerini ve duruma en uygun tedaviyi bulmak için en güzel sistemdir.

Evde yahut iş yerinde öksürüğe neden olan rastgele bir tahriş edici varsa, bunlardan kaçınılmalıdır. Öksürük makul bir alerjiden kaynaklanıyorsa, tekrar bundan kaçınmak gerekir. Örneğin, polen nedeniyle saman nezlesi çekiliyorsa, polen düzeyi yüksek olduğunda dışarıda bulunmamaya çaba edilmelidir. Hava durumu günlük olarak denetim edilmelidir.

Hava nemlendiricisi yahut buharlı bir duş, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur ve daima öksürükten kronik olarak tahriş olan boğaz ile hava yollarını rahatlatır. Doktorunuzun da yardımıyla hayat stilinize uygun halde belirlenmiş bir tedavi ortaya çıkarılmalıdır.

Öksürük için damla ve sert, emilimli şeker kullanımı tükürük üretimini arttırır, bu da kuru öksürük ile boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Fakat üç yaşın altındaki çocuklara bu sert şekerleri boğulma riski nedeniyle asla vermemelisiniz.
Kronik öksürüklerde ise doktorunuza başvurmalısınız. Bir çok olayda daima öksürükle başa çıkmak için çok disiplinli bir sağlık bakım takımı gereklidir. Doktorlara öksürüğünüz ve durumunuz hakkında soru sormak ve ayrıntılı bilgi almak sıhhatiniz için çok verimli sonuçlar sağlayacaktır.

Öksürüğün tıbbi nedeni bulunduktan sonra, aşağıda belirtilen sistemlerden doktorun tavsiye ettikleri ile öksürüğün hafifletilmesi kolaylaştırılabilir.

Mukus yahut balgam üreten verimli öksürük tipi buharlı ortamlar yardımıyla düzelebilir. Sıcak bir duş yahut banyoyu buharla doldurmak ve semptomlar geçene kadar bu buharda birkaç dakika kalmak işe yarayacaktır. Alternatif olarak, bir buhar kabı kullanılabilir.

Bunu yapmak için büyük bir kaseye sıcak su doldurup, üzerine eğilip, bir havluyu başın üzerinde tutmak buharı hapsedecektir. Bu buharlı ortamda bir kaç dakika beklemek rahatlamayı sağlayabilir.

Öksürük ya da soğuk algınlığı olanlar için kâfi sıvı almak çok değerlidir. Oda sıcaklığındaki içecekler öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı hafifletebilir. Bunun için saf et yahut tavuk suyu, bitkisel çaylar, kafeinsiz siyah çay, ılık su yahut meyve sularının tesirli olduğu görülmektedir. Başta yoğurt olmak üzere probiyotik bakımından güçlü besinler tüketmek öksürüğün hafiflemesine yardımcı olabilir.

Zencefil, antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kuru öksürük ve astım öksürüğünün yanı sıra görülebilen bulantıyı ya da ağrıyı hafifletebilir. Bir bardak sıcak suya 20-40 gram taze zencefil dilimi eklemek ve bir kaç dakika demlemek rahatlatıcı bir çay üretebilir. Zencefilin ağır tadını yumuşatmanın yanı sıra öksürüğü daha da hafifletmek için bilhassa bal ya da limon suyu eklenebilir.

Tek başına bal iltihaplı bir boğazı rahatlatır ve öksürük sıklığını azaltabilir. Lakin bal botulizm riski nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Kekik mutfakta olduğu kadar tıpta da değerli bir yere sahiptir, öksürük, boğaz ağrısı bronşit ve sindirim problemlerinde yardımcı olabilir. Kekik içeren bir öksürük şurubu ya da bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek yapılan kekik çayı, 10 dakika demlendikten sonra süzülüp kullanılabilir.

Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrısının tedavisi olarak uzun müddettir kullanılan bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. Müsilaj, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir husustur. Kurutulmuş bitki yahut torbalanmış çay olarak mevcut olan kökü sıcak suya koyduktan sonra sıcak ya da ılık olarak içmek tesirli olabilir.

Ananas içinde bulunan bromelain enzimi antienflamatuar ve mukolitik özelliklere sahiptir, balgamı parçalayıp bedenden atılmasını kolaylaştırabilir. Bunun için meyvenin suyundan çok etinin yenilmesi daha verimli sonuçlar sağlayacaktır.

Tuzlu su gargarası boğaz ağrısı ve ıslak öksürük için kullanılan destekleyici tedaviler ortasında en tesirli olanlardan biridir. Tuzlu su, boğazın gerisindeki balgam ve mukusu azaltır ve bundan kaynaklanan öksürük azalır.

Yarım çay kaşığı tuzu eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırmak gargara için kafidir. Tuzlu suyu ağzın gerisinde birkaç dakika beklettikten sonra tükürmek gereklidir. Gargara öksürük düzelene kadar her gün birkaç kere tekrarlanabilir.

Asit reflü çok yaygın bir öksürük nedenidir. Reflüyü tetikleyecek besinlerden kaçınmak, bu durumu ortadan kaldırmanın ve bundan kaynaklanan öksürüğü azaltmanın en âlâ yollarından biridir. Her bireyin kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Bunların belirlenmesi için bir tabibe başvurmak çok yararlı sonuçlar verecektir.

Sigara Kullanımı ve Öksürük

Sigarayı bırakmak öksürüğün denetim altına alınmasına yardımcı olmak için her vakit en güzel yoldur. Tıpkı vakitte nefes borusu ve akciğerlerin sıhhati için de her vakit en yeterli seçenektir. Sigara kullanmak o ana kadar ciğerlerinize kronik olarak ziyan verse ve her gün öksürüyor olsanız bile bırakmanız durumunda öteki bir tedavi gerektirmeden öksürüğünüz güzelleştirebilir. Pasif içicilikten kesinlikle kaçınılmalıdır.

Gece Kuru Öksürük

Öksürükler genelde gece saatlerinde uyku konumu için yatağa uzanıldığında artar. Bunun nedeni öksürüğe neden olan mukusun ya da irritantların düz tabanda geniz gerisine çarçabuk akmasıdır. Geceleri gelen ağır öksürük yüksek bir ya da iki yastık kullanarak başının gövdeden üstte kalmasını sağlamak üzere çok kolay bir teknikle azaltılabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda görülen öksürük bir öbür sorunun emaresi olduğu için bir erken ihtar sistemidir. Daima olmadığı takdirde telaşa gerek yoktur. Lakin, 1 aydan küçük çocuklarda, burun tıkalı olmadığı halde teneffüs zahmeti varsa, öksürme esnasında dudaklar, ağız ve parmaklar mavi renk almaya başlıyorsa, öksürürken ağızdan kan geliyorsa acil servise başvurmak gereklidir.

Bunun yanı sıra, çocuklar ve bebekler öksürürken, koyu renkli, yeşil ya da sarı balgam çıkarıyorsa, ciğerlerden gelen bir hırıltı sesi varsa, 38 derecenin üstünde ateşi varsa, yahut yeterli nefes alamama şikayeti varsa bir an evvel çocuk doktorundan randevu alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.