Obezite nedir?

0 14

Bu hastalık birçok ek hastalığın oluşmasında etkendir. Dünya Sağlık Örgütünün datalarına nazaran son yüzyılda obez sayısının 2 kat arttığı, 5 yaşından küçük çocuklarda bile obezite sıkıntısının görüldüğü, gelişmiş ya da gelişmemiş ülkelerde süratle ilerlediği belirtilmiştir. Görülme sıklığı ve neden olduğu ölümcül hastalıklar göz önüne alındığında tahminen de obezite çağımızın en değerli hastalığıdır.

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin birçok nedeni sayılabilir. Fakat en değerli iki nedeni yüksek kalorili beslenip hareketsiz yaşamaktır. Bir kişi yemesine dikkat etmiyorsa, buna rağmen fizikî aktivitelerde bulunmuyorsa obez olması neredeyse kaçınılmazdır. Maalesef “modern ömür tarzı” diye nitelendirilen metropol hayatı bu meseleye taban oluşturmaktadır. Çok – yüksek kalorili beslenmek ve kâfi aktivite yapmamanın dışında fizyolojik, genetik, çevresel ve ruhsal etkenler de obezitenin nedenleri ortasında sayılabilir.

Aşırı ve yüksek kalorili beslenme, hareketsiz hayat (egzersiz, spor, fizikî aktivite yetersizliği), ruhsal etmenler, genetik etmenler, birtakım ilaçlar, sık sık ve düşük güçlü yapılan diyetler, yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, toplumsal ve kültürel etmenler.

Obezite Nasıl Hesaplanır ?

Obezite tüm dünyada VKİ (vücut kitle indeksi) dediğimiz metotla ölçülür. Bu metotta kişinin kilosu, uzunluğunun metrekaresine bölünür.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisinin birinci ve en değerli adımı obeziteden korunmaktır. Bu korunma süreci çocukluktan başlamalıdır ve bu süreci sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve günlük aktiviteler oluşturur. Obezite hastası bir kişi profesyonel takviye almaktan kaçınmamalıdır. Doktor, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistten oluşan bir takımla tedavi sağlanabilir. Buradaki maksat en kolay usullerden başlanarak ülkü kilo oranına inmek ve istikrarlı beslenme alışkanlığı edinmektir.

Obezite tedavisinde birkaç yol vardır. Bunlar;

Diyet Tedavisi: Buradaki asıl maksat, alınan kalori ölçüsünü azaltmaktır. Her hastaya nazaran farklı metotlar uygulanabilir. Zira şahısların metabolizma suratı, yaşı, cinsiyeti, hayat biçimi ve beslenme alışkanlıkları farklı olabilir. Bu nedenle diyetisyen ve tabip eşliğinde bu tedaviyi yürütmek daha doğrudur.

Egzersiz Tedavisi: Spor yapmak hem obeziteyi yenmek hem de sağlıklı yaşamak için olmazsa olmazdır. Herkes hayatının içine idmanı yerleştirmeli, sporu hayatının bir kesimi haline getirmelidir. İdman tedavisi diyetle birlikte yürütüldüğünde daha fazla yarar sağlayacaktır. Diyet ve antrenmanlar bireye uyumluluk göstermeli ve bu doğrultuda profesyonel bir yardımla yürütülmelidir.

Davranış Değişiklikleri: Davranış değişikliği tedavisinin basamakları şu biçimdedir: Kişinin kendisini gözlemlemesi, uyaran denetimi, Alternatif davranışlar geliştirmesi, Pekiştirme, kişinin kendisini ödüllendirmesi, Bilişsel yine yapılandırma, Toplumsal dayanak, farmakolojik tedavi

İlaç Tedavisi: Buraya kadar denenen metotlar tesirli olmadığında yahut vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan bireylerde (VKİ 27’nin üzerinde olup kiloya bağlı uyku apnesi, diyabet, hipertansiyon vb. hastalıkları olan şahıslar de buna dahildir) ilaç tedavisi uygulanır. İlaçların rastgele bir ziyanı olmasa da uzun vadeli kullanımlarda birtakım yan tesirlere sebebiyet verebilir. Bu yüzden doktor nezaretinde kullanılmalıdır.

Obezite Ameliyatları

Obezite cerrahisi beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ya da 35’in üstünde olup ek hastalıkları olan şahıslara kilo vermek, ek hastalıkları güzelleştirmek, beden işlevlerini olağanlaştırmak, tekrar kilo alımını engellemek ve ömür kalitesini arttırmak maksadıyla uygulanan süreçlerdir. Dereceye nazaran obez olan, öbür kilo usullerini denemesine karşın başarılı olamayan, ameliyat olunmasına mahzur olacak bir durumu olmayan bireyler obezite cerrahisine başvurabilir. Laparoskopik yolla yapılır. Gastrik Bypass, Tüp Mide, Biliopankreatik Diversiyon (BPD), Duodenal Switch, SADI-S

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.