Mide botoksu sonrası beslenme

0 14

Diyet, idman, davranış değişikliği ve ilaca dayalı klasik tedavilerin, bilhassa önemli obez bireylerde çok az tesiri olmaktadır. Bu durum obezite tedavisinde kullanılmak üzere yeni gelişmeler için taban oluşturmuştur. Bu gelişmelerden en sonuncusu mide botoksudur. Son vakitlerde hayli yaygınlaşan mide botoksu, bilhassa çalışan, ağır tempoya sahip bireyler tarafından konforlu oluşu ve kısa vakitte uygulanabilmesi açısından ilgi görmektedir

Mide botoksunun en değerli tesir sistemlerinden başlıcası bireyde kısa müddette acıkmayı engelleyebilecek bir avantaj sağlamasıdır. Bilhassa ağır tempoda çalışan bireylerde en büyük sıkıntılardan biri olarak gözlemlediğimiz süratli ulaşılabilen lakin kalitesiz ve yüksek kalorili besin tüketimine bağlı olarak süratli kan şekeri dalgalanmaları görülmektedir. Bu şeker dalgalanmaları kişiyi tekrar ve tekrar yeme eğilimine götürerek yüksek kalorili gıdalar( tatlılar, şekerlemeler, hamur işleri, işlenmiş besinler vb.) yahut sağlıklı olmasına karşın sık besin alımı ile gelişen gerekenden fazla kalori alma eğilimi ile sonuçlanmaktadır. Mide botoksu aslında bu kısımda devreye girerek kişinin bu yüksek kalorili tercihleri tüketmesindeki denetimi tamamiyle kendi iradesine bırakmadan metabolik olarak destekleme ve şahsa sağlıklı besin seçimlerini yapabilme bahtını sağlanıyor.

İşlem yapılacak hastanın mide botoksu öncesinde rastgele bir beslenme programı uygulaması gerekmiyor. Süreç sonrasında birinci iki saat sedasyon tesirinden ötürü kişinin rastgele bir içecek yahut besin tüketmemesini öneriyoruz. Hastamıza mide botoksu uygulamasından sonra üç gün uygulayacağı arındırıcı ve sürecin midede daha kalıcı olabilmesini sağlayan bir program öneriyoruz. Şahısların uygulaması için hazırlamış olduğumuz bu üç günlük programı ağır asit içeren meyvelerden (greyfurt, portakal, mandalina, nar vb. ), kafeinli içeceklerden (kahve,yeşil çay, nescafe vb ), şişkinlik ve gaz şikayeti yapabilecek sebzelerden ( lahana, karnabahar vb. ), kakao, alkol, asitli içeceklerden arındırarak kişinin yaşantısına ve beden yapısına uygun olarak ( bireye has ) hazırlıyoruz.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.