Mide botoksu ile kaç kilo verilebilir?

0 17

Mide botoksu uygulandıktan sonra çabucak tesirini gösterir. Botoks mide kaslarını gevşeterek alınan besinlerin sindirimini ve mideden bağırsaklara geçmesini geciktirir olağanda besinlerin mideden bağırsak sistemine geçişi 4-6 saat kadar sürer. Açlık hormonu olarak bilinen Ghrelin isminde bir hormon vardır. . Ghrelin’in % 80’i mide’nin Fundus denilen en üst bölgesinden salgılanmaktadır. Fundus bölgesine yapılan botoks; Ghrelin salgılanmasını sağlayan kaslarda süreksiz felç oluşturarak hormonunun ölçüsünü azaltır. Hasebiyle iştah duygusu d azalır.

Botoks uygulandıktan sonra mideden besinlerin bağırsaklara geçiş mühleti 10-12 saat kadar bir vakit alır. Bu da kişinin uzun mühlet kendini çok hissetmesi ne neden olur. Mide botoksu uygulandıktan sonra birinci aylarda daha fazla olmak üzere ortalama 15 kilogram kadar kilo verilir lakin kişinin evvelki kilosu ve metabolizması burada kıymetli rol oynar. Örneğin bir 60 santimetre uzunluğunda 150 kilogram yükünde olan biri ile yeniden bir 60 santimetre uzunluğunda 100 kilogram yükünde olan kişi birebir süratte ve oranda kilo vermeyebilir. Kilo ölçüsü arttıkça verilebilecek kiloda artmaktadır.

Mide botoksu uygulandıktan sonra birtakım ilaçların alınması botoks’un aktifliğini değiştirebilir. Bilhassa kas gevşeticiler, ağrı kesiciler, kortizon türevleri, kimi antibiyotikler ilacın aktifliğini azaltabilir.

Mide botoksu uygulandıktan sonra çikolata üzere yüksek kalori içeren ve sıvılaşan besinler tüketilirse kilo vermek istenildiği kadar olmayabilir. Yeniden çok kabızlık şikâyeti olan şahıslarda kilo vermek beklenildiğinde daha az olabilir. Bu nedenle kabızlığı önleyici beslenme uygulamaları yanında gerekirse ilaçlar kullanmak gerekir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.