Mide botoksu herkese yapılabilir mi?

0 13

Son günlerin tanınan kilo verme sistemi olan ‘’Mide Botoksu’’; tesirli ve sağlıklı bir uygulamadır.

Bilindiği üzere bilhassa kozmetik hedefle yaygın olarak uygulanan Botoks, sıhhatte pek çok rahatsızlık için kullanılan aktifliği kanıtlanmış bir ilaçtır. Bir bakteriden elde edilen Botoks; uygulandığı yerdeki kaslarda süreksiz olarak işlev azalması yapmaktadır. Süreksiz olan bu uygulamalar birkaç kere tekrarlandığında uzayan tesir elde etmek mümkündür. Botoks tesiri 3-4 günde başlayıp; 4-6 ay kadar devam etmektedir.

Günümüzde kilo vermek emelli pek çok sisteme mevcuttur. Bunlardan en bilinenleri Diyet, spor, akupunktur, soğuk yahut sıcak lipoliz, liposuction, ilaçlar dır. Pek çok kişi bu usullerden bir yahut bir kaçını denemiş; ya kilo verememiş, ya da kilo verip tekrar kilo alarak hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Bilhassa diyet yapıldığında iştah duygusu en büyük sorunu oluşturmaktadır. Kişi bir diyet programına uymaya çalışmakta yahut kendince kimi beslenme denetim tekniklerine başvurmaktadır; fakat burada en büyük sorun iştah hissinin denetimidir. Daima bir yeme isteği ve bunu sınırlama duygusu. Bu durum şahısta bir iç çatışma ve sonuçta mutsuzluk yaratmaktadır. Bir yerden sonrada iştah duygusu galip gelerek tüm uğraşların boşa gitmesine neden olmaktadır. İşte: burada Mide Botoksu devreye girmektedir. Mide Botoksu; midenin iki farklı bölgesinde yaklaşık 20 farklı noktaya yapılmaktadır. Fundus ismi verilen ve iştah hormonu olan Ghrelin’in salgılandığı bölge ve mide kaslarının en güçlü olduğu Antrum bölgesi. Fundus bölgesine yapılan enjeksiyonlar kişinin açlık hissinin kaybolması yahut azalmasını sağlayarak diyet uygulanmasını kolay hale getirmektedir. Antrum Bölgesine yapılan Botoks mide kaslarının daha az kasılması ve dolayısı ile besinlerin barsağa itilmesi sürecinin uzamasına neden olmaktadır, daha uzun mühlet midede kalan besin nedeniyle bir sonraki yeme gereksinimi müddeti uzamaktadır. Örneğin karbonhidrat yüklü beslenen bir kişi 4-6 saat ortayla acıkır; Botoks uygulamasından sonra bu müddet 8-10 saate çıkmaktadır.

Mide Botoks’un öbür botoks uygulamalarından farkı daha yüksek dozda uygulanmasıdır. Ekseriyetle 200 ünite olarak uygulanan botoks, gerektiğinde 500 üniteye kadar çıkılan dozlarda uygulanabilmektedir. Burada bahsedilen Allergan Botoks ’dur. Öbür bir botoks çeşidi olan Dysport botoks için farklı dozlar kelam bahsidir.

Mide Botoksu; uygulandıktan sonra bir bariatrik diyetisyen denetiminde ‘’Detoks’’ programı ve devamında beslenme alışkınlıklarına yönelik düzenlemeler aktifliği ve kalıcılığı artırmaktadır.

‘’Mide Botoksu’’ ile ilgili sık olarak sorulan bir soru; her kiloya yahut her yaşta yapılabilir mi halindedir. Bu sorunun en yanlışsız yanıtı: ‘’Mide Botoksu’’ 18 ile 65 yaşları ortasında fazla kilosu olan ve mide ameliyatı olmamış herkese yapılabilir.

Mide Botoksu: 18 yaşından evvel yapılabilirliği konusunda kesin ispatlar olmaması, 65 yaşından sonra ise kilo verme sürecinde yaşanabilecek sağlık meseleleri nedeniyle önerilmemektedir.

Mide Botoksu; 5 kilo fazlası olana yapılabileceği üzere 100 Kilo fazlası olana da yapılabilir. Bu istikametiyle çok geniş bir nüfusa hitap eden bir uygulamadır.

Sonuç olarak; Mide Botoksu tüm eforlarına karşın kilo vermekte zorlanan şahıslarda, iştah hissini azaltarak ve doygunluğu uzatarak tesirli kilo kaybı sağlamaktadır.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.