Mide balonu uygulandıktan sonra beslenme

0 15

Mide balonu uygulandıktan sonra 3-4 gün kadar sıvı beslenme önerilir. Katı besinler mide hareketlerini artıracağı için mide ağrısı ve bulantı şikayetleri artacaktır. Bu durum kişinin balona olan direncini azaltabilir. Bu devirde alınan sıvı besinler sürecin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır. Sıvı besinler yahut alındıktan sonra mide de eriyen besinler balonun kenarından akıp barsaklara yanlışsız geçeceği için mide hareketlerini uyarmazlar yahut çok hafif seviyede uyarırlar. Katı besinler ise balonu kenarından çarçabuk geçemeyeceği için mide hareketlerini uyarırlar. Mide bu yeniş duruma hazır olmadığı için şiddetli kasılmalarla balon u ve besinleri ileri itmeye çalışacaktır. Besinler kısmen ilerletilirken balon mide içinde ileri geri hareket edecektir.

Bu durum mide de kramp şekli ağrılar ve şiddetli bulantılara neden olacaktır. İşte bu nedenle midenin balona alışma müddeti olan 3-4 kadar yalnızca sıvı besinler, hatta birinci gün yalnızca su içilmesi önerilir. Su ve başka sıvı besinler denetimli bir formda içilir. Süreç anestezi altında uygulandığı için birinci 2 saat hiçbir şey tüketilmez. İki saatten sonra ise yudum yudum su içilerek midenin vereceği reaksiyon denetim edilir. Şayet mide bu duruma şiddetli kramp ağrıları ile yanıt vermez ise su içme hareketi aralıklı olarak devam eder. Her denetimden sonra ölçü biraz artırılır. Şayet birinci gün bu halde geçirilirse ikinci gün meyve suyu, komposto, yoğurt ve çorba üzere sıvıların alınması başlana bilir. Bu çeşit sıvılarda adeta yoklanarak az az tüketilerek başlanır ve davam edilir. Rastgele bir sorun olmaz ise 3-4 gün sonra katı besinlerin alınması denenebilir. Bu periyotta birinci vakitler lokmalar küçük alınır ve uygun çiğnenir.

Mide balonu takıldıktan sonra hasta yatağın alınır. Bu devirde serum içinde kimi ilaçlar verilir. Burada emel hastanın hem sıvı muhtaçlığını karşılamak hem de başlaması olası mide kramplarının önüne geçmektir. Serum içine konulacak ilaçlar, mide koruyucular (ulcuran, panto v.b.), ağrı kesiciler (arveles, parol vb.), mide spazm gidericileri (buscopan), bulantı kesiciler (metpamid, emedur, zofer, dramamin vb.) den oluşmaktadır.

-Üç ana, üç orta öğün olacak biçimde gün içindeki sisteminizi planlayınız.

-Tüketeceğiniz besinleri seçerken protein içeriğinin yüksek olmasına dikkat ediniz (Et ve türevleri, süt ve süt eserleri, kuru baklagiller).

-Gıdaların karbonhidrat ve yağ içeriklerini denetim ederek tüketiniz (Hamur işleri, şerbetli tatlılar, kızartmalar, soslu kremalı yiyecekler).

-Katı sıvı ayırımına itina şovunuz. Katı besin alımından ez az 15 dakika sonra sıvı tüketiniz.

-Yemeklerinizi çok âlâ çiğneyerek yutmaya itina şovunuz (En az 20 kere çiğneyiniz).

-Yemek yeme müddetiniz en az 20 dakika olmalıdır. Yemeklerinizi süratli tüketmek ağrı ve tokluk hissinizi uyaracaktır.

-Gazlı içeceklerden alkali olanlar içilebilir (Soda).

-Kafeinli içeceklerin midenizi uyaracağını unutmayınız.

-Sigara içilmesinin balona bir tesiri olmaz.,

– Alkol toplumsal seviyede alınabilir. Lakin asitli içecekler içilmesi balon çeperini zayıflatacağı için önerilmez. Bu cins içeceklere örnek: Kola, gazoz, fanta üzere içecekler.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.