Mide balonu tedavisi hakkında

0 11

Günümüz kaideleri ve çağdaş hayatın getirdiği yeni yeme alışkanlıkları ile birlikte obezite sorunu da çığ üzere artmaktadır. Çağın vebası olarak da tanımlanan obezite ile uğraşta her sene pek çok yeni teknik sunulmakta bir o kadar da araştırma devam etmektedir. Fizyolojik ve ruhsal birçok probleme da sebep olan obezite olgusundan kurtulmak içinse çeşitli diyetler elbette deneniyor. Lakin günümüzde neredeyse bir salgın halini alan obezite sonucu kanserden diyabete, karaciğer sirozundan çoklu organ sorunlarına kadar birçok hastalığı görebilmek mümkün. Bu nedenle, sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilmek için obezite ile gayret etmek çok kıymetli. Diyet yâda sporla zayıflamayı seçen lakin bir türlü muvaffakiyet gösteremeyen şahıslar ise çoklukla ameliyat olmaktan korkuyor. Böylelikle durum daha da kronikleşerek içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ameliyat dışı obezite tedavilerinin en sık kullanılanlarından biri de mide balonu. Tıbbin gelişmesiyle birlikte süratli kilo vermeye yardımcı olan ve kilo vermeyi destekleyen mide balonu uygun obezite hastalarına uygulanabiliyor.

Mide Balonu Nedir?

Ameliyatsız obezite tedavisi olarak da bilinen mide balonu Obez hastaların hem fizyolojik hem de ruhsal zorluklarına yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir teknik olup, endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilip yalancı bir tokluk hissi sağlayarak besin alımını azaltmaya, hasebiyle diyetlerin de rahatlıkla uygulanmasına sebep olmaktadır.

Kilo vermede pek çok metod deneyen fakat sonuç alamayan hastalarda birinci olarak ameliyat tedavisi hastaların birçoğu tarafından çekince ilşe karşılanmakta. Ameliyat olmadan kilo vermeyi isteyenler ise endoskopik mide balonu uygulaması ile fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir vücuda kavuşabiliyor. Süratli ve pratik bir uygulama olarak nitelendirilen mide balonu uygulaması obezite tedavilerinde en çok tercih edilen kilo verme usullerinden birisidir.

Mide balonu kimlere uygulanamaz?

Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda

Kortizon vb. bağışıklık baskılayıcı ilaç tedavisi görmekte olan hastalar ile halihazırda kemoterapi almakta olan hastalarda

Gebelik durumunda

Yemek boruısu yahut mide ameliyatı geçirmiş yahut mide barsak sşisteminde anatomik bozukluk olması durumunda

Aktif mide ülseri olanlarda

Ciddi yemek borusu iltihabı olanlarda

5 cm den büyük Mide fıtığı olanlarda

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Kilo Verdiriyor?

Mide de yer tutarak tokluk sağlama prensibi üzerine heyeti olan mide balonu uygulaması obezite ile çabada yer tutan temel yaklaşılmardan biridir. Mide de bulunan boş alanın azaltılmasına bağlı olarak hem öğün esnasında erken doygunluğa ulaşmada hem de acıkmanın geciktirilmesinde epeyce tesirli işlve görüyor. Bilhassa düşük kalorili diyetlere ahenk göstermekte zorlanan hastalarda mide alanının eskisinin neredeyse 5 te 1 ine düşmesi ile diyet yapmak artık çok daha kolay ve rahat bir süreç haline geliyor. Bilhassa iştahlı şahıslarda tokuluk hissinin de çok daha uzun sürmesine bağlı olarak ülkü yeme ritmine ve öğün aralığına uymak kolaylaşıyor.

Mide balonu çeşitleri nelerdir?

Mide balonunun çeşitlerini içine doldurulan malzemeye nazaran ayırmak gerekirse

Havalı mide balonları: balon içine 500 ile 800 mililitre hava doldurularak şişirilmektedir.

Sıvılı mide balonları: balon içine 400-700 mililitre sıvı doldurulmaktadır.

Ayarlanabilir mide balonları: mide içine 400-500 mililitre sıvı doldurulmakta fakat kilo verme durumuna nazaran vakit zaman endoskopi yapılarak balon içindeki sıvı artırılıp azaltılabilmektedir.

Hasta tarafından Yutulan Balonlar

Hasta tarafındsan kapsül formunda yutulan balonlar bizatihi eriyen balonlardır. Balon hasta tarafından yudumlar halindeki su içilerek yavaş yavaş yutulur. Balon röntgen ile görüntülenebilecek bir teknikle üretildiği için orta ara çekilen röntgen ile midede olup olmadığı denetim edilir. Balonu mide de olduğu anlaşılınca balona bağlı olan ve bir ucu dışarıda olan kateter denilen ince borudan sağlık çalışanı tarafından sıvı enjekte edilir. Verilen sıvı ölçüsü 400 ml olduktan sonra bu boru çekilerek balonun mide içinde hür kalması sağlanır. Balon mide de 4 ay kadar kalır ve zaten sönüp eriyerek dışkıyla atılır. Bu tip balonların kilo verme açısından öbür tip balonlara bir üstünlüğünün olmadığı bilinmelidir.

Mide Balonu Nasıl Takılıyor?

Mide balonu uygulaması epey konforlu ve ağrısız bir uygulamadır. Hekiminiz süreçten 8 ile 12 saat öncesinden besin alımınızı kesmenizi ister. Rutin kan tetkikleri, EKG, Akciğer sineması yapıldıktan sonra rastgele bir sorun tespit edilmediği takdirde ameliyat günü hasta endoskopi ünitesine alınarak damardan ilaç verilerek hafif bir anestezi durumu sağlanır. Endoskopi aygıtı denilen, ucunda kamera ve ışık kaynağı bulunan uzunca bir borudan oluşan aygıt yemek borusu gönderielerek, mide ve onikiparmak bağırsağı incelenir. Mide balonuna jel sürülerek mideye indirilir ve mavi renkte bir sıvı balona enjekte edilir. Bu mavi sıvının enjekte edilmesinin gayesi ise hastanın mümkün bir balon açılması, sönmesi vs durumunda idrarına mavi rengin karışması ve hekimiyle görüşmesi içindir. Bu durumlar; balonun patlaması, sönmesi yâda tesirini yitirecek durumlara maruz kalmasıdır ve korkulacak bir durum değildir. Midede balon yerleştirildikten ve şişirildikten sonra endoskop mideden çıkarılarak uygulama bitirilir.

Mide Balonu Uygulaması ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Endoskopik mide balonu sistemi ameliyatsız obezite tedavisinde son derece kıymetli ve başarılı bir uygulama olarak biliniyor. Yan tesirleri en az olan mide balonu sıhhati ve bedeni tehdit etmeyen bileşenlerden üretilir ve denetimleri de kolay yapılır. Şayet ki, mide balonu için uygun bir adaysanız 15 ila 20 kilo kadar net bir kilo kaybınız kelam konusu olabilir. Lakin, kilo vermenin birçok faktöre nazaran değiştiğini göz önünde bundurmak ve bu sebeple tabiplerin tüm tekliflerini dinlemek gerekiyor.

Fizyoterapistler eşliğinde yapılan antrenmanlarla ve tertipli bir beslenme hayatıyla mide balonu uygulamasından sonuç almak çok kolay olacaktır. Ülkü kilonuza tekrar dönmenizi sağlayacak sihirli değnek olarak söz edilen mide balonu uygulaması için uygun olup olmadığınız konusunda hekiminizle görüşerek net bir bilgiye varabilirsiniz.

Endoskopik Mide Balonu Uygulamasının Sağlayacağı Avantajlar

Mide balonu ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz.

Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilmektedir.

Mide balonu uygulaması 20 dk. Üzere kısa müddette gerçekleşmektedir.

Mide balonu uygulanan kişinin sık denetime gelmesi gerekmez, lakin diyetisyen dayanağı yararlı olur.

Mide balonu uygulamasından sonra kişi anestezinin tesiri geçince, yani birkaç saat sonra olağan ömrüne kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Mide balonu ile 3 ile 25 kilo ortasında kilo verilebilmektedir.

Mide balonu 6 ay sonra çıkarıldıktan sonra 1 ay beklenip tekrar uygulanabilmektedir.

Mide balonu uygulaması kalıcı rastgele bir yara bere, iz bırakmaz.

Mide balonu kişi istediği vakit, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir.

Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde tesirli bir kilo verme sistemidir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.