Laparoskopik karaciğer ve safra yolları cerrahisi

0 17

Karaciğerin Cerrahi hastalıkları ortasında En sık görülenler ülkemizde sık olarak görülen parazit enfeksiyonu olan hidatik kist hastalığı(Toplumda köpek yada kedi kisti olarak da bilinir), karaciğer tümörleri, başka tümörlerin karaciğere metastaz yani yayılımları, karaciğer abseleri, karaciğer nakli gereken durumlar olarak özetlenebilir.

Günümüzde teknolojik imkanların ilerlemesi ve eğitimlerin yaygınlaşmasıyla nakil süreçleri dışındaki öbür bahsi geçen hastalıkların laparoskopik formülle tedavisi mümkündür. Buradaki en kıymetli uygunluk tümörün yada kist– absenin yerleşimi ve yaygınlığıdır.

Safra kesesi ameliyatları ise bilindiği üzere en eski laparoskopik ameliyatlardandır. Günümüzde safra kesesi ameliyatında laparoskopik formül altın standart kabul edilmektedir.

Hangi durumlarda safra kesesi ameliyat edilir?

En sık neden toplumda epeyce sık görülen safra kesesi taşlarıdır. Taşların tedavisindeki tek sistem bugün için safra kesesi ile bir arada taşların alınmasıdır.

Safra kesesi taşları alınmazsa neler olabilir?

Safra kesesinde yer alan taşlar bulundukları yerde safra kesesi duvarını tahrip ederek iltihaplanmasına yol açabilir. Ayrıyeten bağlı olduğu safra kanalına taşlar düşerek safra yolunu tıkayabilir. Bu durumda bireyde sarılık gelişir ve karaciğer ile bu yola açılan pankreas bezi de etkilenerek pankreatit denilen önemli tablolar oluşabilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ortalama 40 dakika -1 saat süren bir ameliyat olup hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası tıpkı gün yemek yenilebilir. Sonraki gün taburcu olunur ve kendi işini yapar hale gelinir. Ortalama 1 haftalık istirahatle işe dönülebilir.

Ameliyat sonrası uyulması gereken bir perhiz var mıdır?

En çok bilinen yanlış ameliyat sonrası katı bir diyete uyulması gerektiğidir. Hastaların birçoklarında ameliyat sonrası 1 haftalık ağır besin alımı kısıtlaması sonrası olağan besin alabilirler.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.