Laparoskopik fıtık cerrahisi

0 13

Laparoskopi cerrahi; büyük karın kesisi yapmadan yaklaşık 1cm/0,5 cm genişliğinde kesilerden kamera ve cerrahi aletlerle yerleştirilerek yapılan ameliyatlardır. Her hastalıkta kullanılamasa da günümüzde birçok ameliyat bu metotla yapıla bilinmektedir. Fıtık ameliyatları da bu teknikle yapıla bilmektedir. Laparoskopik fıtık cerrahisi için cerrahın bu hususta tecrübesinin ve gereğince hadise deneyiminin olması gerekmektedir.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Fıtık karın içi yüksek basınç yahut karın duvarında oluşan zayıflamalar sonucunda gelişir. Karın içi organlar oluşan bu defektten karın dışına, cilt altı dokuya yanlışsız şişkinlik yapar. Öksürmekle, ıkınmakla bu şişlik artar. Laparoskopik cerrahinin en büyük avantajı fıtık cerrahisinde yerleştirilen mesh (yama)’in karın içinden konulmasıdır. Böylelikle basıncın karşılanması ve nüksün önlenmesi daha başarılı olur. Kanama, yara yeri enfeksiyonu riski çok daha azdır. Ağrı açık cerrahiye ye nazaran daha az olur. Olağan hayata/işe dönüş daha kısa müddette olur.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi ile Ne Çeşit Fıtıklar Tedavi Edilebilir?

Karın fıtıklarının hepsi; yani kasık fıtığı (inguinal herni), göbek fıtığı (umblikal herni), kesi-eski ameliyat yeri fıtığı (insizyonel herni) bu usulle ameliyat edilebilir. Ayrıyeten robotik cerrah olarak ben bu fıtıkları laparoskopik cerrahinin evrimsel hali olan robotik cerrahi ile de yapmaktayım. Robotik cerrahi ile bu ameliyatları yapmak cerrah açısından çok daha rahat olmaktadır. Ayrıyeten mide fıtığı yani hiatal hernide laparoskopik olarak yapılmaktadır.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Formülleri Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi prosedürleri fıtığın yerleşimine ve büyüklüğüne nazaran değişebilmektedir. Konulacak yamanın (mesh)’in büyüklüğü fıtığın genişliğine nazaran değişkenlik gösterir. Yamanın özellikleri de seçilecek cerrahiyi etkilemektedir.

Laparoskopik Fıtık Ameliyatında Komplikasyon Riski Var Mıdır?

Her cerrahi süreç üzere laparoskopik fıtık cerrahisinin de komplikasyon riskleri vardır. Lakin bu riskler kabul edilebilir seviyededir. Kanama, enfeksiyon ve organ yaralanması gelişebilir. Cerrahın deneyimi komplikasyon riskini en aza indirmede çok kıymetlidir. Dünya literatürü de olay deneyiminin komplikasyon riskini ve nüks oranlarının azaltmada kıymetli olduğunu göstermektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Fıtık cerrahi sonrası bilhassa yamanın(mesh) in dokuya tam kaynamasının ve dokuların eski gücüne kavuşmasının tamamlanması için 6-8 hafta çok kıymetlidir. Bu müddet içesinde hasta kendini korumalıdır. Karın içi basıncı artıracak ıkınma, öksürme ve ağrı kaldırma üzere aksiyonlarda çok dikkatli olmalıdır. Ağırlıkları/ çocukları kaldırırken karın kasları yerine ayak kasları kullanılmalıdır. Ağrılıklar yere diz çökülerek kaldırılmalı ve 5 kg geçmemelidir.

Kapalı Kasık Fıtığı ve Açık Kasık Fıtığı Ameliyatları Ortasındaki Temel Fark Nedir?

Kapalı cerrahinin (laparoskopik) cerrahiye ye en kıymetli üstünlüğü yama (mesh)’in karın içinden konulmasıdır. Kapalı cerrahi büyük karın kesisi/cilt kesi olmadan yapılır ve bu enfeksiyon riskini en aza indirir.

Laparoskopik (Kapalı Yöntem) Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatı nedir?

Laparoskopik cerrahi fiyatı; fıtığın yerleşimine, kullanılacak cerrahi materyal, hastane, sigorta özelliği ve yama (mesh)’in özelliğine nazaran değişiklik gösterir. Bu durumların incelenmesi ve fiyat/ bilgi verilmesi için 0533 239 32 81 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.