Kawasaki hastalığı nedir, belirtileri neler?

0 20

Erkeklerde kızlara ve Asya ve Pasifik Adası kökenli çocuklara nazaran daha yaygın olan Kawasaki hastalığı, birinci kez 1967 yılında Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tanımlandı. Pekala Kawasaki hastalığı nedir? Belirtisi ve tedavisi neler?

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDİR?

Kawasaki hastalığı yahut mukokutanöz lenf nodu sendromu, arterlerde, damarlarda ve kılcal damarlarda iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Ayrıyeten lenf düğümlerinizi de tesirler ve burunda, ağızda ve boğazda semptomlara neden olur. Çocuklarda kalp hastalığının en yaygın nedenidir. Birinci kez Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan hastalık, birçok durumda tedaviden birkaç gün sonra önemli bir sorun olmadan düzgünleşir, birçok çocukta rastgele bir kalıcı hasara neden olmaz. Nüksler (tekrar) ender olarak görülür.

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Kawasaki hastalığının kesin nedeni hala bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin bir karışımının Kawasaki hastalığına neden olabilir. Kimi teoriler hastalığı bakteri, virüs yahut öteki çevresel faktörlerle ilişkilendirir, lakin hiçbiri kanıtlanmamıştır. Kimi genler çocuğunuzun Kawasaki hastalığına yakalanma mümkünlüğünü artırabilir.

KAWASAKİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Kawasaki hastalığı, belirti belirtileri ve bulguları ile etaplar halinde ortaya çıkar. Durum kış sonu ve ilkbaharda ortaya çıkma eğilimindedir.

Belirti ve semptomlar şu formdadır:

İlk aşama

– Üç günden uzun süren yüksek ateş
– Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık
– Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık
– El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık
– Bilhassa uzunluğunda büyümüş lenf bezleri
– Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar
– Şişik ve parlak kırmızı lisan (çilek görünümünde)

Bu mühlet zarfında kalp sorunları de ortaya çıkabilir.

İkinci aşama

– Eklem ağrısı
– İshal
– Kusma
– Karın ağrısı
– El ve ayak derisinin soyulması
– Safra kesesinin genişlemesi
– Süreksiz işitme kaybı

Üçüncü aşama

Hastalığın üçüncü basamağında, komplikasyon gelişmedikçe belirtiler ve semptomlar yavaşça kaybolur. Çocukların eski güçlerine kavuşabilmeleri ve olağan görünmesi sekiz hafta kadar sürebilir.

Çocuğunuz bu semptomlardan rastgele birini gösteriyorsa hekiminizi arayın. 1 yaşından küçük yahut 5 yaşından büyük çocukların eksik semptom gösterme mümkünlüğü daha yüksektir. Bu çocuklar; kalp hastalığı komplikasyonları riski yüksek olan Kawasaki hastalığı hadiselerinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır.

KAWASAKİ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Kawasaki hastalığına yakalandığı düşünülen çocuk, mümkün kalp tutulumu açısından gözlenmesi ve monitorize edilmesi için hastaneye sevk edilmelidir. Birinci tedavinin maksadı ateş ve iltihabı azaltmak ve kalp hasarını önlemektir. Kawasaki hastalığında tedaviye mümkün olan en kısa müddette başlamak kıymetlidir.

Tedavi, yüksek dozda aspirin ve damar içi gama globulin verilmesini içerir. Her iki tedavide sistemik iltihabı azaltarak akut belirtilerin kaybolmasını sağlayacaktır. Hastaların büyük çoğunluğunda koroner anormalliklerin ortaya çıkışını önleyebildiği için, yüksek doz damar içi globulin tedavinin vazgeçilmez ögesidir. Ender de olsa kortikosteroidler de kullanılabilir.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.