Kasık fıtığı hakkında

0 17

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı inguinal herni (kasık fıtığı) bölgesinden çıkan fıtıklara verilen isimdir. Her iki kasık bölgesinden başka farklı çıkabileceği üzere tıpkı anda (bilateral) da olabilir.

Kasık Fıtığı Neden Oluşur?

Kasık fıtığı erkeklerde bayanlara nazaran daha sık görülür. Kasık bölgesinde potansiyel olarak zayıf bir alan olan inguinal kanal bulunmaktadır. Bu alandan erkeklerde anne karnındayken testisler skrotuma iner. Yaşın ilerlemesi ile bu alandaki doku ve kas yapıları zayıflar ve zorlanma sonucunda fıtık gelişimi olabilir.

Karın basıncını artırarak kasık bölgesinin zorlanmasına sebep olan durumları kabızlık, prostat hastalığı, kronik öksürük, gebelik ve ağrı kaldırma olarak özetleyebiliriz.

Kasık Fıtığı Ziyanları Nelerdir?

Her fıtıkta olduğu üzere birinci bulgular ağrı ve o bölgede şişlik olarak görülebilir. Daha sonra fıtığın büyümesi ile skrotumda ve kasıkta şişlik gelişebilir. Erkeklerde testise giden damarları etkileyerek varikosele, sıcaklık artışına ve sıkışmaya yol açarak üreme sıhhatine olumsuz tesire yol açabilir. En istenmeyen ve acil cerrahi gerektiren komplikasyonu ise barsak düğümlenmesi ve barsak dokusunun kanlanmasının bozularak gangren olmasıdır.

Kasık Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

Kasık fıtığının inguinal kanalla olan münasebetine nazaran direkt ve indirekt olarak sınıflandırılır. Pantolon herni (fıtık) dediğimiz durumda ise skrotuma inmiş dev fıtıklardan bahsederiz.

Yine bu bölgede görülen ve bayanlarda daha sık rastlanan femoral fıtık (herni)’de bir öbür fıtık tipidir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığında birinci bulgu kasık bölgesinde ağrıdır. Daha sonra bu bölgede ele gelen şişlik ve daha sonrasında da gözle görülür bir şişlik olur. Bayan ve erkeklerde bulgular benzeridir. Kasık hernisi (fıtığı) komplike olduğunda yani fıtıklaşan barsak düğümlenir yahut kanlanması bozulursa; gangren olursa hastada bulantı, kusma, şideetli karın ağrısı üzere acil cerrahi gerektirecek bulgular ortaya çıkabilir.

Kasık Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Küçük fıtıklar bazen muayene sırasında anlaşılmaya bilir. Kasık fıtığı muayenesi en âlâ hasta ayakta iken yapılır. Erken fıtıklarda teşhis yüzeyel ultrasonla konulur. Büyük fıtıklarda teşhis muayene ile basitçe konulabilir.

Kasık Fıtığı Tedavisi Hakkında Genel Bilgi

İnguinal Herni’nin (kasık fıtığı) tek tedavi usulü vardır o da cerrahi tedavidir. Korse yahut ilaçlarla tedavi edilemez. Açılan defektin cerrahi olarak onarılması gereklidir. Cerrahi metotlar açık ve kapalı (laparoskopik) olarak ikiye ayrılır. Uygun olaylarda laparoskopik (kapalı) cerrahi tekniğin seçilmesi uygun olacaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kararı Nasıl Alınır?

Her kasık fıtığı cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Öteki alternatif bir yol yoktur.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnguian herni (kasık fıtığı) ameliyatında birinci tercih uygun hadiselerde laparoskopik cerrahidir (kapalı cerrahi). Mesh (yama) kullanılarak yapılır. Yama kullanılmayan cerrahilerden sonra %40’lara varan nüks oranları bildirilmiştir ve günümüzde yama kullanılmadan kasık fıtığı cerrahisi nerdeyse hiç yapılmamaktadır. Mesh (yama) seçimi çok değerlidir. En uygun ve kaliteli mesh kullanılması hasta sıhhati açısından çok kıymetlidir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Laparoskopik fıtık cerrahisi (kapalı fıtık cerrahisi) ucunda kamera olan en laparoskopik kamera ve aletler kullanılarak yapılmaktadır. 3 adet en büyüğü 1 cm olan kesilerle fıtık alanına ulaşılmakta ve mesh (yama) ile tamirat yapılmaktadır. Açık cerrahiye en değerli üstünlüğü yamanın fıtık defektinin ardında konuluyor olmasıdır.

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

Sıkışmış Kasık Fıtığı Nedir?

Sıkışmış kasık fıtığı fıtık alanına giren karın içi organları sıkışarak boğulmasıdır. Acil bir durumdur ve acil cerrahi tedavi gerektirir.

Nokta Kasık Fıtığı Nedir?

Point herni (nokta kasık fıtığı) yeni başlayan ve genelde muayene ile aşikâr olmayan ultrasonda ortaya çıkan fıtıktır.

Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi Mümkün Müdür?

Kasık fıtığı ameliyatsız düzelmez.

Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Organ Kaybına Yol Açabilir Mi?

Kasık fıtığında bağırsaklarda sıkışma, boğulma ve gangren gelişirse barsak kaybına yol açabilir ve çok önemli sonuçlara sebep olabilir.

Kasık Fıtığı Çocuklarda Olur Mu?

Çocukluk çağında kasık fıtığı gelişebilir. İnguinal kanalın doğun sonrası açık kalması buna sebep olan nedenlerden biridir.

Kasık Fıtığı Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Başarılı bir cerrahi ve uygun kaliteli mesh (yama) kullanımı sonrasında nüks yani tekrarlama enderdir.

Kasık Fıtığı Ameliyat Fiyatı Nedir?

Kullanılacak teknik ve mesh (yama)’e nazaran fiyatlar değişkenlik azr etmektedir.

Şişlik Olmadan Kasık Fıtığı Olabilir Mi?

Çok küçük fıtıklarda yahut yeni başlayan fıtıklarda ağrı dışında bariz şişlik olmayabilir.

Kasık Fıtığı Sağda Mı Solda Mı Olur?

Her iki tarafta da kasık fıtığı olur, bazen tıpkı anda sağda ve solda yani bilateral herni gelişebilir.

Kasık Fıtığı Erkeklerde Daha Mı Çok Görülür?

Kasık fıtığı erkeklerde daha sık görülürken femoral herni (fıtık) bayanlarda sık görülür.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.