Kaç saat uyumalıyız ?

0 79

Sağlıklı bir ömür için kaliteli ve saatlerine itina gösterilen bir uyku tertibi büyük değer taşıyor. Uzmanlar, yetişkin bir insanın günde en az 6 ile 8 saat ortası uyuması gerekirken bu müddet kısaltılmak zorunda kalındığında istenmeyen sıkıntılar ile karşı karşıya kalınabildiğini, bilhassa faal çalışma hayatına sahip şahıslarda uykusuzluk sonucu ortaya çıkan halsizlik, dalgınlık, konsantrasyon bozukluğu üzere durumlar kişinin vakitle hudutlu bir ruh haline bürünmesine neden olabildiğini kaydetti. Prof. Dr. Serhat Fındık, uyku bozukluğu ve uyku apnesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Uyku, rutin hayatta güç depolayarak güne daha dinç başlayabilmenin kuşkusuz en kıymetli faktörlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Fındık, “Kişilerin günlük ağır çalışma temposunda yahut öğrencilerin imtihan için sabahlamaları üzere durumlarda uykusuz kalmanın tesirleri günün ileriki saatlerinde halsizlik, yorgunluk, dalgınlık ve odaklanamama üzere belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Yatma vakti belirli olan, 6 saatten az olmayan, 8 saatten de fazla olmayan bir uyku nizamı şahısların önemli ölçüde hayat kalitesini artırabilmektedir. Ayrıyeten gün içinde bilhassa öğle saatlerinde yapılabiliyorsa “şekerleme” dediğimiz yalnızca 15 dakikalık bir uyku sağlık üzerinde olumlu tesirleri olan bir durumdur” dedi.

“UYKUSUZLUK BEDENDE OLUŞABİLECEK ÖNEMLİ HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİYOR”

Uykusuzluğun ruhsal ve davranışsal olarak getirdiği bozuklukların yanında fizikî olarak da olumsuz tesirleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fındık, sistemli bir uyku sıhhatinin olmaması bedende oluşabilecek hastalıkları da büyük ölçüde tetikleyebildiğini, uyku apnesi başta olmak üzere, depresyon, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, insülin direnci ve obezite üzere hastalıklar ortaya çıkabildiğini bildirdi.

“UYKU APNESİ BAYANLARA ORANLA ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”

Uyku apnesi, ilerleyen yaşlardan itibaren daha sık görüldüğünün altını çizen Fındık, “Kadınlara oranla, erkeklerde daha sık rastlanılan hastalık, geniz eti, bademcik sorunu yaşayan ve ileri boyutta bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda da hayli sık görülmektedir. En değerli risk faktörlerinden biri de şişmanlıktır. Genel olarak; kısa uzunluklu, boynu kısa, şişman ve besbelli gıdı üzere özellikleri taşıması kişiyi hastalığın en büyük adayı yapabilir. Lakin zayıf insanlarda da görülebileceği unutulmamalıdır” halinde konuştu.

“KİŞİNİN UYKU KALİTESİNİ BOZARAK BAŞ AĞRISI OLUŞTURABİLİYOR”

Prof. Dr. Fındık, hastalığın en kıymetli belirtisinin sabah yorgun kalkma olduğunu kaydederek kelamlarına şöyle devam etti: “Kişinin uyku sırasında 10 saniye boyunca nefesi durduğu için daima çırpınarak uyanmak zorunda kalır. Hastada uyku kalitesi bozulduğu için, ne kadar uyursa uyusun sabah kalktığında tamamiyle yorgun hissetmeye ve her an uykuya eğilim görülmeye başlar. Şiddetli horlama, uykuda teneffüs durması, gece sık sık uyanma nedeni ile uykusuzluk, sabah baş ağrısı, kabus görme, bilişsel fonksiyonlarda azalma, konsantrasyon kaybı, iş performansında azalma muhakkak başlı belirtilerdir.

Uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde vefata kadar gidebilen çok önemli sağlık sorunlarına yol açar. Bunlar ortasında yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları, pulmoner hipertansiyon (akciğerlerin yüksek tansiyonu), kalp yetmezliği, inme/felç, insülin direnci, karaciğer yağlanması, obezite, metabolik sendrom ve şeker hastalığı sayılabilir. Bu hastalar beden dirençleri de düşük olduğu için çarçabuk mikrobik hastalıklara yakalanırlar ve başka insanlara oranla daha sık doktora başvurup daha fazla mühlet ile hastaneye yatarlar”.

KALİTELİ UYKU İÇİN GEREKENLER

Prof. Dr. Fındık, kaliteli ve sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Kilo sorunu yaşayan bireyler tedavinin muvaffakiyete ulaşması için kesinlikle bir diyetisyen yahut endokrin uzmanına başvurmalıdır.

Günlük kesinlikle idman yahut yürüyüş yapılmalıdır.

Gerilimden olabildiğince uzak durmalıdır.

Yatak odası mümkünse rahat, sessiz, konforlu, ışıktan büsbütün arınmış, elektronik aygıtlardan uzak bir formda düzenlenmesine değer verilmelidir.

Yatak ve yastık kalitesi ihtimam gösterilmelidir.

Günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.