Kabızlığa Ne İyi Gelir?

0 14

Kadın, erkek, bebek, yetişkin veya çocuk fark etmeksizin tüm bireylerde yaşam koşullarına ve beslenme şekillerine göre kabızlık sorunu görülmesi mümkündür. Özellikle kabızlık problemi ortaya çıktığı takdirde şişkinliğe yol açmaktan ve bu nedenle de kişiye rahatsızlık vererek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu süreçte kabızlığa ne iyi gelir? Konusu kapsamında özellikle ilaç tedavisi ve diyet düzenlemesi yapılarak kabızlık problemi ortadan kaldırılmaktadır. Genellikle uzman hekim kontrolünde belirlenmiş olan uygun tedavi planlamasının düzenli olarak yürütülmesi oldukça önemlidir.

Kabızlık Problemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kabızlık problemi için kişiler doktora gideceği zaman genellikle hangi doktora gitmeleri gerektiğini veya hangi bölüme başvurmaları gerektiğini bilemeyebilmektedir. Bu durumda kabızlık problemi görülen kişilerin gastroenteroloji bölümünde hizmet vermekte olan uzman doktorlara başvurulması gerekmektedir.

Kabızlık Neden Olur?

Kişilerin cinsiyet veya yaş fark etmeksizin karşı karşıya kaldıkları kabızlık problemi söz konusu olduğunda genellikle kabızlığın neden ortaya çıktığı ve hangi faktörlere bağlı olarak görüldüğü merak konusu olmaktadır.

Bu durumda özellikle dışkılama zorluğu olarak da bilinen kabızlık problemi sindirim sistemi hastalıkları ile birlikte sağlıksız beslenme ya da diyet alışkanlıkları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak sadece bu nedenler değil bu nedenlerin yanı sıra hareketsiz yaşam şartları, ilaç kullanımı gibi çeşitli faktörler de rol oynamaktadır. Gaziantep’teki en iyi üroloji doktoru 

Kabızlık rahatsızlığına neden olan bazı faktörler genel olarak şöyle sıralanabilir;

 1. Rektumda veya kolonda darlık-tıkanıklık bulunması
 2. Rektum veya kolon çevresindeki sinirlere bağlı olarak görülen anormallikler
 3. Hormonal hastalıklar
 4. Fazla inek sütü tüketmek
 5. Katı gıdalarla beslenmek
 6. Dışkılamada görev alan kaslarda görülen işlev bozukluklar
 7. Tuvalet ihtiyacını ertelemek

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Özellikle bazı yiyecekler sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmekte ve çoğunlukla fazla tüketim yapılması halinde kabızlık problemini ortaya çıkarabilmektedirler. Bu durumda özellikle bu yiyeceklerin mümkün olduğunca tüketilmemesi veya az miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Beslenme düzenine ve hareketli yaşam tarzına dikkat edilmesine rağmen hala kabızlık problemi söz konusu oluyorsa kronik kabızlık durumundan şüphelenmek gerekmekte olup kişilerin mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir.

Kabızlık problemi söz konusu olduğunda tüketilmemesi gereken bazı yiyecekler şöyle sıralanabilir;

 1. Muz
 2. Fazla süt tüketimi
 3. Makarna
 4. Pirinç lapası
 5. Fast food yiyecekler
 6. Pilav

Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?

Bazı durumlarda kişilerin yaşamış olduğu kabızlık problemini kısa sürede tedavi etmesi gerekmekte olup genellikle özel günlerin veya önemli günlerin bulunduğu zamanlarda kabızlık probleminin yaşanması kişiler için oldukça olumsuz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda genellikle en çok merak edilen ve araştırılan sorular içerisinde kabızlık acilen nasıl giderilir? Sorusu yer almaktadır.

Bilindiği üzere kabızlık problemi şişkinliği de beraberinde getirmekte olup genellikle özel günlerde kişilere ciddi rahatsızlık vermesi nedeniyle yaşanan bu durum bir an önce tedavi edilmek istenmektedir. Kabızlığı kısa sürede geçirebilmek için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şöyledir;

 1. Sıcak su içmek
 2. Laxatif kullanmak
 3. Kısa bir yürüyüş
 4. Sıcak suda oturmak
 5. Egzersiz hareketleri
 6. Doğru beslenme

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bağırsaklarda meydana gelen bir rahatsızlık olan kabızlık genellikle kişilerin en çok hayatını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Bu nedenle kişiler kabızlık nasıl geçer? Diye sık sık araştırma yapmaktadırlar.

Bu süreçte kabızlığa yol açan nedenlerin tespit edilmesi gerekmekte olup çoğunlukla kabızlık problemi yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum da kabızlık problemi söz konusu olduğunda özel olarak diyetisyenlerden alacağınız diyet programları sayesinde hem kabızlık problemini ortadan kaldırabilir hem de daha sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz.

Ancak bu süreçte gerçekleştirilen diyet programları aniden köklü değişiklikler ile söz konusu olmamakta ve beslenme programında küçük değişiklikler yapılarak kabızlık oluşumu engellenmektedir.

Genellikle kabızlık problemine neden olan bazı yiyeceklerin az miktarda tüketilmesi veya hiç tüketilmemesi gerekmektedir. Böylece bağırsak hareketlerini artırarak kabızlık probleminin oluşması önlemekte olup bazı koruyucu önlemlerin alınması da gerekmektedir. Genellikle kabızlık problemi için koruyucu önlemler şöyle sıralanmaktadır.

 1. Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmek
 2. Fazla süt ve süt ürünleri tüketilmemek
 3. Daha çok hareket etmek
 4. Tuvalet düzeni oluşturmak
 5. Tuvalet ihtiyacının ertelenmemesi
 6. Lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır
 7. Fazla kafein içeren içeceklerin tüketiminden kaçınmak

Tüm bu koruyucu önlemler sayesinde kabızlık problemi ortaya çıkmamakta olup aynı zamanda ortaya çıkan kabızlık probleminde kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Genellikle fazla miktarda süt tüketimi kişilerde bağırsak hareketlerinde düzensizlik meydana getirmekte olup kabızlık probleminde beraberinde getirmektedir.

Bu durumlarda kişilerin kabızlık problemini ortadan kaldırabilmek için bazı doğal önerilen uygulamaları gerçekleştirebileceği gibi bu uygulamaların yeterli düzeyde fayda sağlamaması halinde mutlaka doktora muayene olunması gerekmektedir.

Kabızlık problemiyle ilgili doktor muayenesi için doktor seçimi yapabilmek ve randevu oluşturabilmek için Doktor Bul sitesi oldukça avantajlıdır. Site içerisinden doktor araştırması yaparak en yakın tarihe en uygun doktoru seçerek randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.