Hemoroid kabusunuz olmasın

0 70

“Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve tercih edilen, ağrısız kanamasız ve dikişsiz usul olarak bilinen” lazer hemoroit ablasyonu” metoduyla hemoroid (basur) probleminden kurtulabilirsiniz”

”Anal bölge yakınmaları ile başvuran hastaların ortalama olarak %50’sinde hemoroidal hastalık saptanır. Hemoroidal hastalığın en sık rastladığı yaş kümesi 45-65 yaş aralığıdır. Yeniden de liften yoksul beslenme sonucunda çok daha genç yaşlarda görülebilmektedir. 30 yaş üzerindeki nüfusun ortalama %5-10 ‘unda hemoroidal hastalık gözleniz.

NASIL OLUŞUR?

Hemoroidal hastalığı olan bireylerde toplar damarın genişlediğini ve bazen damar içinde pıhtı da oluşabildiğini söz ederek,” Anal bölgedeki kas ve bağ dokularında sarkmalar meydana gelebilir. Uzun mühlet oturmayı gerektiren meslekler, kimi sporlar, ileri yaş, kabızlık, ishal, gebelik, tuvalette uzun müddet oturmak, kalıtım üzere kimi faktörler, hemoroidal hastalık oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Hemoroidal hastalık iç ve dış olarak iki kümeye ayrılır.

İç hemoroidler, giderek artan şiddette 4 evrede sınıflandırılırlar. Birinci evrelerde hemoroidler, kanama, kaşıntı, ıslaklık üzere şikayetler yaratırken ilerleyen 3. ve 4. evrelerde, makatta şişlik ve şiddetli ağrı üzere şikayetlere neden olabilirler. Bu şikayetleri yapabilen başta anal kanserler olmak üzere, anal çatlak, anal fistül, anal abse, kolit, anal enfeksiyon üzere öbür hastalıklardan ayrımının yapılması için kesinlikle rektoskopi ile bölgenin kıymetlendirilmesi mecburidir.”

‘TEDAVİ HASTALIĞIN EVRESİNE NAZARAN YAPILMALIDIR’

”1. ve 2. evre hastalıkta ameliyat tercih edilmezken, 3. ve 4. evre hastalıkta ameliyat ya da ameliyat dışı sistemler uygulanır. Her hemoroid hastası ameliyat olsun ya da olmasın, kolay tedbirleri uygulamak durumundadır. Ameliyatsız tedavi usulleri, evre 1, 2 ve 3 hemoroidal hastalıkta uygulanabir. Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve tercih edilen, ağrısız kanamasız ve dikişsiz metot olarak bilinen “lazer hemoroid ablasyonu” tekniğinde, 1470 nm dalga uzunluğunda 6 w gücünde bir lazer çubuğu ile lazer uygulaması yapılabilmektedir”

‘COVİD- 19 SALGINI İLE ARTIŞ GÖZTERDİ’

Lazer prosedürünün ana maksadının damarların mühürlenerek kapatılması olduğunu söyleyerek,” Bu yolun birçok çalışmada, ağrı ve nüks oranları istikametinden klasik prosedürlere oranla üstünlüğü saptanmıştır. Lazerli teknikte açık yara bulunmadığı için, günübirlik ya da bir gün istirahatin akabinde hasta taburcu edilebilir. Hemoroidal Hastalık, tetikleyici faktörlerin tesiri ile vakit içinde derecesi artarak ilerleyebilen bir hastalıktır. Günümüzde covid -19 pandemisi sürecinde, sistemsiz hayat usulü beslenme alışkanlıklarından olumsuz etkilenmeler, kilo alımı, home ofis çalışma tertibi üzere tetikleyici faktörlerin tesiriyle hemoroidal hastalığın görülme sıklığı artmıştır. Kolay tedbirler ortasında, liften güçlü diyet, bol sıvı alımı, tertipli tuvalet alışkanlığı, oturma banyosu ya da ılık duş sayılabilir”

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.