Hekimler boyun ağrıları için uyardı… Telefona bakmak neden oluyor

0 10

Gelişen teknoloji her şeyi parmağımızın ucuna kadar getirse de dikkat edilmezse bedende kimi meselelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Tıpkı tech-neck ismi verile boyun ağrısı gibi… Her gün saatlerce telefon ekranına bakmak, ameliyat gerektirecek kadar boyun hasarına neden olabilir.

Uzmanlar kemikler, hudutlar ve kaslar üzerinde tekrarlanan gerginliğin kronik ağrıya neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Texas Southwestern Üniversitesi’ne nazaran, Amerikalılar her gün akıllı telefonlarında ortalama beş saatten fazla vakit harcıyor, ayıca dizüstü bilgisayarlarının ekranlarına bakarak daha da fazla vakit harcıyor. Olağan bir yetişkinin başının 4,50-5,44 kilo yükü varken cep telefonuna bakmak için 45 derecelik bir açıyla öne hakikat eğildiğinde uzunluğundaki kuvvet ölçüsü da artıyor.

Texas Southwestern Üniversitesi’nde fizikî tıp ve rehabilitasyon profesörü olan Dr. Kavita Trivedi şunları söyledi: “İnsanlar dik duran canlılardır ve bedenlerimiz uzun müddet aşağı bakacak biçimde tasarlanmamıştır, bu da servikal omurgaya ekstra baskı uygular.”

ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Uzmanlar telefona eğilerek bakmanın giderek daha da yaygınlaştığını belirtirken, sorunun çocuklarda ve gençlerde görülmesine de dikkat çekti.

Boyun ağrısı çeken şahıslar ilaç, fizik tedavi üzere prosedürler uygulanırken daha makus durumlar için ise ameliyat öneriliyor.

Dr Trivedi şunları söyledi: “İyi haber şu ki, tech-neck sorunu yaşayan hastaların birden fazla ameliyat gerektirmiyor ve çok tesirli olabilecek çok çeşitli tedavilerimiz var. Tedavi edilebiliyorsa acıyla yaşamaya gerek yok. Telefonlarımız ve tabletlerimiz kıymetli araçlar ve onlardan vazgeçmeye gerek yok. Tahlil, bu aygıtları kullanırken bu sorunun nasıl önleneceğini öğrenmek ve ağrı gelişirse, yardımcı olabilecek bir uzmana görünmek.”

2008 tarihli bir çalışmada, bir ofiste bilgisayar kullanarak çalışan şahısların tüm çalışanlar ortasında en fazla boyun ağrısı riski altında olduğu bulundu.

Ayrıca akıllı telefonların sık kullanımı, tech-neck dışında birçok farklı sıkıntıya da neden olabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, telefonlarına bağımlı olan üniversite öğrencilerinin yalnızlık yahut saldırganlıktan muzdarip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Yalnızlıkla birlikte akıl sıhhati sıkıntıları da gelir ve İsrailli araştırmacılar tarafından 2021’de yapılan bir araştırma, çok akıllı telefon kullanımını tasa, depresyon, utangaçlık ve düşük özgüven üzere meselelerle ilişkilendirdi.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.