Hastanemi Açın Platformu: Hastaneleri kapatmaktan vazgeçin

0 8

Hastanemi Açın Platformu, zelzelelerde yıkılan hastanelere dikkat çekerek, “Artık hastaneleri kapatmaktan vazgeçin” daveti yaptı.

“Depremler hastanelerimizin değerini tekrar gösterdi” pankartı altında açıklama yapan doktor Asuman Doğan, “Önce pandemi artık sarsıntı göstermiştir ki Türkiye olağan dışı durumların, afetlerin sık yaşandığı bir ülkedir. Mevcut hastanelerimize gereksinimimiz olduğu açıktır. Hastane kapatmalar tümüyle gündemden çıkmalıdır” dedi. Platform ismine şu açıklama yapıldı:

SAĞLIK KURULUŞLARI DAHİ GÜÇLÜ DEĞİL

– Zelzele bölgelerinde ne yazık ki hastaneler dahil sağlık kurumlarının da sağlam yapılmadığını, yenilenmediğini, son devirde yapılanların bile güçlü olmadığını gördük. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, aile sıhhati merkezleri, diyaliz merkezleri kullanılamaz hale geldi. Örneğin Hatay’da vilayet sağlık müdürlüğü binası dahi yıkıldı. TTB’nin raporuna nazaran Hatay’daki aile sıhhati merkezlerinin neredeyse tamamı, Antakya Toplum Sıhhati Merkezi kullanılamaz hale geldi. Hatay’daki son sarsıntılarla birlikte bu kentimizde kullanılabilir kamu hastanesi kalmadı. Günlerce kent merkezi ve ilçelerde sağlık hizmetleri yetersiz kaldı, yalnızca birinci müdahale ve sevk süreçleri yapıldı, yaralılara aşılar yapılamadı.

SAĞLIK ÇALIŞANI GEREKSİNİM ARTIYOR

– Çok sayıda hasta Adana’ya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk ediliyordu, 20 Şubat Hatay zelzelesinde orası da hasar aldı, hastane boşaltıldı. Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Antalya üzere vilayetlerimize yaralı nakilleri yapıldı. Bu vilayetlerimizdeki kent hastaneleri dahil büyük hastanelerde elektif ameliyatlar ertelendi, servisler depremzedelerin tedavisine ayrıldı, öbür hastaların sağlık hizmetleri ötelenmek zorunda kaldı. Benzerini pandeminin ağır devirlerinde de yaşamıştık. Gelen yaralılar yanında etraf vilayetler ve büyük kentlerimize büyük bir iç göç de yaşanıyor, bu vilayetlerin nüfusu, sağlık hizmetlerine ve hastanelerimize, sağlık çalışanlarımıza olan gereksinim artıyor.

HASTANE KAPATMA GÜNDEMDEN ÇIKMALI

– Ne yapmalı? Sağlık hizmetlerinin planlanmasında, sağlık kurumlarının üretiminde ve yenilenmesinde bilimin gereklerinden ayrılmamak gerekir. Bunları yaparken kent rantı yaratmak hevesinden vazgeçilmeli, hizmet satın alma-hasta garantili kent hastanelerinin değil kentlerin hatta Türkiye’nin gereksinimlerine nazaran planlama yapılmalıdır. Yaralıların tedavi için bin 100 kilometre uzaklıktaki hastanelere sevk edilmek zorunda kalması sağlık hizmetlerinde planlamanın merkezi dev hastaneler üzerinden yapılmasının sakıncalarını tekrar göstermiştir. Evvel pandemi artık sarsıntı göstermiştir ki Türkiye olağan dışı durumların, afetlerin sık yaşandığı bir ülkedir. Mevcut hastanelerimize gereksinimimiz olduğu açıktır. Hastane kapatmalar tümüyle gündemden çıkmalıdır.

KAPATILAN HASTANELER HİZMETE AÇILSIN

– Kentlerin kolay ulaşılabilir yerlerindeki mevcut hastanelerimize, bilhassa ‘nasıl olsa kapatılacak’ denerek yıllardır yatırım yapılmayan, çivi dahi çakılmayan hastanelerimize gerekli yatırımlar yapılmalı, bu hastanelerimiz tarihi kimlikleri korunarak yerlerinde güçlendirilmeli ve yenilenmelidir. Dışkapı ve Sami Ulus Hastaneleri tabipleri, sağlık çalışanları, hastaları mağdur edilmeden yenilenmeleri, güçlendirilmeleri pekala mümkündür. Birebir durum kapatılmış ve çürümeye terk edilmiş Türkiye Yüksek İhtisas, Ankara Numune, Ankara Fizik Tedavi, Ankara Atatürk, Bursa Memleket üzere hastanelerimiz için de geçerlidir. Bu hastanelerimiz de gerçek planlamayla, gerekli yatırımlar yapılarak sağlık hizmetlerine kazandırılmalıdır.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.