Günlük Yaşantımızın Basur Olmamıza Etkisi Nedir?

0 82

Günlük Yaşantımızın Basur Olmamıza Etkisi Nedir?

Basurdan muzdaripseniz, tercih edebileceğiniz birçok tedavi seçeneği vardır. Basur; anal kanalda şişmiş, iltihaplı venöz yastıkçıklardır. Bazen ağrılı, kaşıntılı olabilir ve kanamaya neden olabilir. Ancak, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bu rahatsız edici semptomlardan kaçınabilirsiniz.

Hemoroidiniz olduğunda, anüsteki bu genişlemiş damarlarının ne kadar rahatsız olduğunu bilirsiniz. Genellikle bağırsak hareketlerinde ağrı, kaşıntı ve kanamaya neden olurlar ve her yaştan insan için ortak bir sorundur. Bir uzmanla konuşma fikri sizi utandırabilir, ancak tedavi aramak basur probleminden kurtulmanın en etkili yoludur. 

Hemoroidin nedeni tam olarak net değildir. Ancak, bazı yaşam tarzı alışkanlıkları bu rahatsız edici duruma yakalanma riskinizi artırabilir. Bu yazıda, basur ile ilişkili yaşam tarzı alışkanlıklarından bahsedeceğiz! 

Basuru tetikleyen yaşam tarzı alışkanlıkları 

  • Düşük lifli beslenme 

Lif, sağlıklı sindirim için gerekli olan bir besindir. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalarda doğal olarak bulunur. Ancak, birçok insan günlük olarak yeterince lif almaz. Yeterli lif olmadan, dışkınız geçmesi daha zor hale gelebilir.

Kırmızı et, süt ürünleri ve hamur işleri gibi lif oranı düşük yiyecekleri çok fazla yemek, kabızlık riskinizi artırır. Kabızlık, bağırsak hareketleri sırasında zorlanmanıza, basur oluşturmanıza veya mevcut basur probleminin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

  • Çok fazla yorucu egzersiz yapmak 

Hem aerobik egzersiz hem de kuvvet antrenmanı genel sağlığınız için iyidir. Aslında, düzenli egzersiz kan akışını teşvik eder ve basur riskinizi azaltır. Ancak, bazı egzersiz türleri hemoroidi daha da kötüleştirebilir.

Halter ve aşırı gerginliğe neden olan diğer aktiviteler, rektumunuzdaki damarlara ekstra baskı uygular. Sürekli olarak ağır kaldırmak da hemoroidi şiddetlendirebilir. Spor salonunda veya işte düzenli olarak ağır nesneler kaldırıyorsanız, uygun kaldırma tekniklerini uygulayarak sırtınızdaki gerginliği azaltın.

  • Tuvalete gitme dürtünüzü görmezden gelmeyin 

Önemli bir göreve odaklanmış veya halka açık tuvaletleri kullanmaktan rahatsız oluyor olun, gitme ihtiyacı hissettiğinizde tuvaleti ziyaret etmeyi ertelemek cazip gelebilir. Ancak, bunu yapmak rektumunuzda baskı yaratır ve basur riskinizi artırır.

Tuvalet molalarını ertelemek; düzensiz bağırsak hareketleri, kronik kabızlık veya kronik ishal, yani genel olarak bağırsak sağlığını etkiler. Bu sorunlar, basur riskinizi artırabilir. 

  • Tuvalette çok fazla zaman harcamayın

Tuvalete oturduğunuzda, pelvik bölgenizdeki kaslar doğal olarak rahatlayarak dışkıyı çıkarmanıza yardımcı olur. Bu rahatlama, damarları genişleten ve basur riskini artıran bölgeye kan akışını teşvik eder.

Gerektiğinden daha uzun süre tuvalette oturmaktan kaçının. Zamanınızı yaklaşık beş dakika veya daha azla sınırlayın. Zaman kaybetmemek için telefonunuzu başka bir odada bırakmayı düşünün.

Inday Klinik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.