Göbek fıtığı hakkında

0 16

Göbek fıtığı göbek deliğinden (umblikustan) gelişen fıtıktır. İnsanlarda sık görülen bir fıtık çeşididir. Kasık bölgesi (inguinal) üzere burasıda potansiyel fıtık alanıdır.

Göbek Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Küçük fıtıklarda ağrı ön planda iken büyük fıtıklarda göbekte şişlik besbellidir. Tedavisini ihmal eden hastalarda barsak boğulması, tıkanıklığı üzere acil durumlara sebep olan ağrı ve kusma şikayeti ile de kendini muhakkak edebilir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Her fıtık hastalığında olduğu üzere göbek fıtığının da tedavisi cerrahidir. Ülkü yaklaşım uygun olaylarda robotik/laparoskopik fıtık teklifimdir. Fakat çok büyük fıtıklarda açık cerrahi tamirat yapılabilir. Her cerrahi girişinde uygun kaliteli mesh (yama) kullanılması uygun olacaktır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göbek fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Anestezi riski olan hastalarda ise epidural anestezi ile de yapılabilir. İleri yaş ve kalp yetmezliği olan hastalarda da inançlı bir biçimde umblikal herni tamiratı yapılabilir.

Açık Göbek Fıtığı

Açık göbek fıtığı ameliyatı, bilhassa büyük fıtıklarda, karın duvarı defekti geniş olan hastalarda tercih edilebilir. Seçilecek yamanın (mesh) kalitesi çok kıymetlidir. Genelde ağrısız bir cerrahidir ve hastanede ameliyat günü dışında kalmayı gerektirmez. Geniş defekte sahip fıtıklarda ameliyat bölgesine diren konulabilir.

Kapalı Göbek Fıtığı

Laparoskopik (kapalı) göbek fıtığı ameliyatı fıtık cerrahisinde birinci tercih edilecek prosedürdür. Hadise seçimi kapalı cerrahinin muvaffakiyetini belirler. Biz birinci tercih olarak kapalı cerrahiyi hatta robotik fıtık cerrahisini hastalarımıza önermekteyiz. Burada kapalı cerrahinin avantajı karın içi basıncı karın içinden karşılamasıdır (araba lastiği patlağının lastiğin iç karnından yapılması mantığıyla aynıdır). Laparoskopik/robotik kapalı fıtık cerrahisinde kanama ve ameliyat sonrası ağrı açık cerrahiye nazaran daha az olmaktadır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Her fıtık cerrahisinde olduğu üzere ameliyat sonrası fıtığın büyüklüğüne ve uygulanan tekniğe bağlı olarak bir müddet ağır kaldırmamak gerekir. Laparoskopik cerrahi sonrası ise ağrı daha az olacağı için hastanın zorlayıcı hareketlerden kaçınması gereklidir.

Göbek Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne olur?

Tedavi edilmeyen göbek fıtığında defekt her geçen gün büyür ve karın içi bağırsaklar deri altına gerçek çıkar ve orada kalır. Bu cerrahiyi zorlaştırma bir etkendir ve nüks oranı bu vakarlarda daha yüksektir.

En kıymetli komplikasyonu ise barsak düğümlenmesi, gangren ve bağırsak delinmesidir. Bu durum hayatla uyuşmaz ve ölümcül seyreder. Bu türlü bir klinik geliştiğinde hasta acil olarak ameliyat edilir.

Bebek Göbek Fıtığı Ameliyatı

Bebeklerde göbek fıtığı defektin büyüklüğüne nazaran cerrahi uygulanmadan evvel bizatihi kapanması beklenebilir, acil duruma sebep olan durumlarda cerrahi yapılmak zorundadır. Bebek fıtıklarının tedavisi çocuk cerrahisi uzmanlarının mevzusudur. Bu türlü bir durumda çocuk cerrahisi uzmanına danışılmalıdır.

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

Göbek Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur?

Göbek fıtığı ağrısı genelde göbek etrafında olur lakin tıkanıklık ve barsak vefatına yol açtıysa karında yaygın ağrı, bulantı, kusma ve ateş yapabilir.

Göbek Fıtığı Karın Ağrısı Yapar Mı?

Göbek fıtığı karında yaygın ağrı ve göbekte şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Göbek fıtığı ameliyatı; uygun kurallar sağlanır ve ameliyat öncesi tıbbi hazırlıklar yapılır ise son derece inançlı bir cerrahidir.

Göbek Fıtığının Ameliyatsız Tedavisi Var Mı?

Ne yazık ki tüm fıtıklar yalnızca cerrahi ile tedavi edilebilir.

Açık Göbek Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Tavsiye Eder Misiniz?

Uygun olaylarda ve hasta tercihine bağlı olarak açık fıtık cerrahisi de son derece başarılı, inançlı bir cerrahidir. Laparoskopi / robotik cerrahiye uygun olmayan yahut bu teknikleri istemeyen hastalarda açık göbek fıtığı cerrahisi yapılabilir ve önerilebilir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.