Geliştirilen yeni bir hap obezite ve diyabet için umut oldu

0 8

Mide enzimlerini hapseden ve sindirimi yavaşlatan yeni bir hap, testlerden geçtikten sonra diyabet ve obeziteyi de tedavi etmek için kullanılmayı bekliyor.

Aslında yutulabilir bir aygıt olan hap, beden tarafından gıdayı parçalamak için kullanılan enzimlerle tıpkı boyutta binlerce küçük gözenekle oyulmuş.

Stockholm Üniversitesi’nden Profesör Tore Bengtsson, hapla ilgili şunları söyledi: “Enzimler dolaşıyor, parçacıklarla buluşuyor ve gözeneklere giriyor.”

Bengtsson, diyabet ve obezite ile uğraş etmek için yeni yollara muhtaçlık olduğunu da belirtiyor: “Gıda çok işlenir ve bağırsakta çok süratli bozulur. Bu neden berbat? Kanda yüksek kan şekeri ve lipid düzeylerine yol açar ve yüksek glikoz doruğu görülür. Yaptığımız şey, bağırsaktaki besinin bozulma suratını yavaşlatmak.”

Obez fareler üzerinde yapılan deneyler, parçacıkları yemekle birlikte yutmanın, besin etkinliğinde yüzde 33’lük bir azalmaya yol açtığını ve kemirgenlerin kilo vermesini sağladığını gösteriyor. İnsanlarda yapılan küçük çalışmalar da prediyabetin yönetilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENEYECEKLER

Yeni çalışma da parçacıkların beşerler tarafından yutulduğunda hayatta kaldığını ve kan dolanımına karışmadığını gösterince uzmanlar, bu yıl beşerler üzerinde de büyük klinik deneylere geçmek istiyor.

Yutulan ve bir çeşit hap misyonu gören parçacıklar, başka obezite ilaçları ile karşılaştırıldığında; mekanik bir düzeneğe sahipler. Bu da yan tesir görülme durumunun daha düşük olduğu manasına geliyor.

Bengtsson, insanların hastalanmalarını en baştan önlemek istediklerini belirtiyor: “Onları yemeğe başlayacağınız vakit alırsınız, sonra midede, bağırsakta yiyecekle birlikte olurlar. Sindirim daha yavaşsa, daha düşük glikoz düzeylerine sahip olursunuz ve kendinizi daha tok hissedersiniz.”

Ekip, ilkbaharda insanlarda klinik deneylere başlamayı planlıyorlar.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.