Eczacılardan SGK’ya davet: Depremzedelere çok önemli ilaç fiyat farkı çıkıyor

0 26

Türk Eczacıları Birliği, sarsıntı bölgelerinde 26 sahra eczanesi ile depremzedelere hizmet etmeye devam ederken, Bursa Eczacı Odası Lideri Okan Şahin, ilaç katkı hissesine dikkat çekti. Şahin şöyle konuştu;

*Depremzede vatandaşlarımız batıdaki vilayetlere valiliklerimiz kanalı ile yerleştirme yapılıyor. Konuklarımıza SGK tarafından hasta iştirak hissesi ve muayene fiyatı çıkmıyor lakin, çok önemli fiyat farkları çıkıyor.

*Bu beşerler her şeyini kaybetmiş, yakınlarını kaybetmiş, mallarını kaybetmiş. Bizler SGK’nın bir an evvel gerekli düzenlemeleri yaparak depremzede vatandaşlarımıza bu fiyat farklarının çıkmamasını istiyoruz.

*Türkiye Cumhuriyeti bu vatandaşlarımızdan bu fiyatı almayacak güce ve kudrete sahiptir. Mevzuyu yetkililere ilettik fakat yapılması gereken yasal düzenlemeler sebebiyle husus hala beklemede.

“ŞU AN BÖLGEDE RASTGELE BİR İLAÇ GEREKSİNİMİMİZ YOK”

Deprem bölgesinde, Türk Eczacıları Birliği’nin kurmuş olduğu ve şu an prestijiyle 26 Sahra Eczanesi ile külliyen gönüllülük aslıyla çalışılarak, depremzedelere, AFAD gönüllülerine ve askerlere hizmet edildiğini belirten Şahin, kelamlarına şöyle devam etti;

*Türkiye’nin tüm bölge eczacı odalarından gelen istekli eczacılarımız orada rastgele bir fiyat almadan vatandaşlara hizmet etmekte. Şu an bölgede rastgele bir ilaç gereksinimimiz yok.

*Türk Eczacıları Birliği vasıtasıyla, ecza kooperatiflerimiz, depolarımız vasıtasıyla bahsettiğimiz eczanelere ilaç transferleri yapılıyor.

*Vatandaşlarımız eczanelere başvurduklarında biz oradaki çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla çalışarak vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırıyoruz.

*Bu sayı her geçen gün artıyor. Bizlerin Türk Eczacıları Birliği olarak önceliğimiz şu anda bölgede hizmet verecek özgür eczanelerimizin bir an evvel ayağa kaldırılması ve vatandaşlarımıza hakikat ve eksiksiz sağlık hizmeti sunmak istiyoruz.

“HEMEN 10 VİLAYETTE SAHRA ECZANELERİ KURULDU”

Bursa Eczacı Odası Lideri Şahin, ayrıyeten sarsıntıda birinci başta çabucak 10 vilayette sahra eczaneleri kurulduğunu, sonrasında özgür eczanelerin açıldığı bölgelerde ilaç muhtaçlığı özgür eczanelerden sağlandığı, o bölgelerde sahra eczaneleri kapatılarak gücün öteki bölgelere aktarıldığını, şu anda 5 vilayette 26 sahra eczanenin hizmet verdiğini söyledi.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.