Dünya Bankası: Covid-19’un gençler üzerindeki tesiri “kayıp nesil” riskini artırıyor

0 9

Banka, salgının 25 yaş altı gençler üzerindeki tesirlerine ait global bilgilerin tahlil edildiği “Çöküş ve Toparlanma: Covid-19 İnsan Sermayesini Nasıl Aşındırdı ve Bu Bahiste Ne Yapmalı?” başlıklı raporunu yayımladı. Raporda, Covid-19’un gençler üzerindeki tesirinin, “kayıp nesil” riskini artırdığı aktarıldı.

Covid-19 salgınının, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki milyonlarca çocuk ve gencin gelişimini olumsuz etkileyerek hayat döngüsünün kritik anında beşeri sermayede büyük bir çöküşe neden olduğu belirtilen raporda, salgının çocuklarla gençlerin bilişsel gelişimine ve hayat uzunluğu karlarına ziyan verdiği, jenerasyonların refahı ile iktisatların büyümesini tehlikeye attığı kaydedildi.

ÖĞRENCİLER GELECEK KARLARININ YÜZDE 10’UNA YAKININI KAYBEDEBİLİR

Raporda, bugünün öğrencilerinin Covid-19’un neden olduğu eğitim şokları nedeniyle gelecekteki çıkarlarının yüzde 10’una yakınını kaybedebileceği bildirildi.

Salgının okullar ile iş yerlerinin kapanmasına neden olarak insan sermayesini koruyan ve destekleyen hizmetleri sekteye uğrattığı anımsatılan raporda, salgın nedeniyle birçok ülkede okul öncesi eğitim çağındaki çocukların, salgın öncesi kümelerle karşılaştırıldığında, erken konuşma ve okuryazarlık alanında tahsillerinin yüzde 34’ünden fazlasını ve matematik tahsillerinin yüzde 29’undan fazlasını kaybettiği belirtildi.

Raporda, birçok ülkede okullar yine açıldıktan sonra bile 2021’in sonuna kadar okul öncesi kayıtların toparlanma göstermediğine dikkat çekildi.

Bankanın raporunda, çocukların ayrıyeten, salgın sırasında daha fazla besin güvensizliğiyle karşı karşıya kaldığı tabir edildi.

YAKLAŞIK 1 MİLYAR ÇOCUK EN AZ BİR TAM YIL YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN YOKSUN KALDI

Okul çağındaki çocuklarda ortalama olarak okulların kapalı olduğu her 30 günde bir öğrencilerin yaklaşık 32 günlük tahsil kaybı yaşadığı belirtilen raporda, okulların kapanması ve tesirli olmayan uzaktan eğitim tedbirlerinin, öğrencilerin öğrenmeden yoksun kalmasına ve daha evvel öğrendiklerini unutmasına neden olduğu aktarıldı.

Raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaklaşık 1 milyar çocuğun okulların kapanması nedeniyle en az bir tam yıl yüz yüze eğitimden yoksun kaldığı kaydedildi.

Salgından evvel yüzde 57 düzeyinde olan öğrenme yoksulluğunun bu ülkelerde daha da arttığına dikkat çekilen raporda, 10 yaşındaki çocukların iddiası yüzde 70’inin temel bir yazılı metni anlayamadığı bildirildi.

Raporda, Covid-19’un genç istihdamına da ağır bir darbe vurduğu kaydedilerek, salgın olmasaydı iş sahibi olacak 40 milyon kişinin 2021’in sonunda işsiz kaldığı ve salgının genç işsizlik eğilimlerini kötüleştirdiği aktarıldı. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.