DSÖ’den Türkiye ve Suriye’ye sağlık gereci takviyesi

0 12

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, DSÖ’nün, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen yıkıcı sarsıntılarla çabayı desteklemek için 72 ton sağlık ve acil ameliyat materyali teslim ettiği kaydedildi.

“İlk charter uçak Türkiye’ye hakikat 9 Şubat’ta havalandı ve bu uçak 37 ton hayat kurtarıcı gereç taşıyor. Suriye’ye 35 ton sağlık materyali taşıyacak uçağın bugün yerine ulaşması bekleniyor.” sözlerine yer verilen açıklamada, bu hayat kurtarıcı materyallerin 100 bin kişinin tedavi ve bakımının yanı sıra 120 bin acil cerrahi müdahale için kullanılacağı belirtildi.

Açıklamada, DSÖ’nün yaklaşık 37 ton sağlık gerecini taşıyan üçüncü uçağın ise 12 Şubat’ta Suriye’ye ulaşmasının planlandığı ve bununla birlikte zelzeleden etkilenen 300 bin kişinin daha sağlık gereksinimlerine yanıt verilmesinin hedeflendiği bildirildi.

“ZAMANA KARŞI ÇABA EDİYORUZ”

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu hayat kurtarıcı sağlık materyalleri, Türkiye ve Suriye’deki yaralıların tedavisi ve bu trajediden etkilenen herkese acil bakım sağlanması için kritik değere sahip.” sözünü kullandı.

Hayatta kalanların dondurucu soğuklar, devam eden artçı sarsıntılar ve öteki meselelerle uğraş ettiğini belirten Ghebreyesus, hayat kurtarmak için vakte karşı gayret ettiklerini kaydetti.

Açıklamada, DSÖ’nün Türkiye ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenen bölgelere ulaştırılmak üzere toplamda 110 ton sağlık gerecini süratli formda temin ettiği de vurgulandı. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.