Dizanteri nedir, belirtileri neler?

0 8

İnsanlık tarihinin bilinen en eski ve en bulaşıcı hastalıklarından biri olan dizanteri ateş, üşüme, kanlı ishal ve karın ağrısı üzere semptomlarla kendini gösterebiliyor. Dizanteri hakkında merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde… Dizanteri nedir, neden olur? Dizanteri belirtileri ve tedavisi…

DİZANTERİ NEDİR?

Dizanteri, kanlı ishale neden olan bir bağırsak enfeksiyondur. Kimi durumlarda, dışkıda mukus bulunabilir. Bu ekseriyetle 3 ila 7 gün sürer. Dizanteri ekseriyetle makûs hijyen nedeniyle yayılır. Dizanteri, amip ve basil ismi verilen iki farklı parazit nedeniyle ortaya çıkmakta olup sebep olan parazitine nazaran farklı bir formda seyredebilmektedir.

Basilli Dizanteri: Bu mikrop bedene girdikten iki yada yedi gün sonra kimi belirtilerle kişiyi rahatsız etmeye başlar.

Özellikle de kara sinekler bu mikrobu taşırlar. Basilli dizanteri hastalığı kendini şu belirtiler ile belirli eder;

– Yüksek ateş
– Balgam kıvamında kanlı ishal
– Halsizlik
– Şiddetli karın ağrısı

Bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır şayet bireyde bu belirtiler varsa yapılması gereken birinci şey kişiyi öteki bireylerden uzak tutmaktır. Şayet kişi bir diğeri ile yakın temas halinde olursa öteki şahısta de tıpkı belirtiler görülür.

Amipli Dizanteri: Bu mikrop bedene girdikten on yada yirmi bir gün sonrasında kişiyi rahatsız edici belirtilerle kendini aşikâr eder. Amipli dizanteri hastalığının belirtileri ise şunlardır;

– Halsizlik
– Kanlı ishal
– Yüksek ateş
– Çok ve süratli kilo vermek
– Şiddetli karın ağrısı

Dışkıların kolaylıkla yayılmasına yol açan olumsuz sağlık şartlarının yaygın olarak yaşandığı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıkça rastlanır. Trimetoprim-sülfametaksazol ya da kolistin içerikli antibiyotik ilaçlarda kısa müddette tedavi edilmesi mümkündür.

Amipli dizanteri ile basilli dizanteri ortasındaki en temel fark basil ateşli olup olmamasıdır. Basili dizanterinin görüldüğü olaylarda rastlanan ateş yükselmesi hayli fazladır. Amipli dizanteri olaylarında ise görülen ateş yükselmesi basili dizanteriye nazaran epey düşük kalmaktadır. Bir bakteri çeşidi olan basili, amiplere nazaran çok daha süratli yayılır ve bulaşır.

DİZANTERİ NEDENLERİ

Dizanterinin en yaygın nedenleri ortasında bakteriyel enfeksiyonlar gösterilebilir. Salmonella, Shigella, E.coli ve Campylobacter üzere cinsler kalın bağırsağı etkileyerek, dizanteri ismi verilen sorunun oluşmasına yol açar. Bunların dışında dizanterinin en değerli nedenleri ortasında şunlar sıralanabilir;

– Kirli sularda ve havuzlarda yüzmek
– Tuvaletten çıktıktan sonra elleri yıkamamak
– Dizanteri hastası biriyle cinsel bağa girmek
– İçme suyuna kanalizasyon sularının karışması
– Meyve ve sebzelerin gereğince yıkanmadan tüketilmesi
– İnsan dışkısının besinlere bulaşması
– Dizanteri hastası birinin çatal, bıçak, bardak yahut havlu üzere şahsî eşyalarını kullanmak
– Hijyen şartlarına gereğince itina göstermemek
– Fast food stili sıhhatsiz besinlerle beslenmek
– Bozulmuş yahut tarihi geçmiş besinleri tüketmek

DİZANTERİ BELİRTİLERİ

– Yüksek ateş
– Kanlı ishal
– Şiddetli karın ağrısı
– İştahsızlık
– Bulantı
– Kusma
Kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir bağırsak hastalığı olduğundan ötürü bağırsak kanseriyle eş kıymette bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken teşhis ve teşhis epey değerlidir.

DİZANTERİ TEDAVİSİ

Testler sonucunda ise şayet dizanteri ise çabucak tedaviye başlanmalıdır. Tedavi olarak yaygın bir formda ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların yanı sıra rehidrasyon tedavisi de dizanteri tedavisinde epey yaygın kullanılmaktadır.

Dizanteri tedavisinde rehidrasyon, antibiyotik ve antiamip tedavileri ve antiromatizmal ilaçlar kullanılmaktadır.

Rehidrasyon Tedavisi:

Rehidrasyon tedavisi ağız yoluyla uygulanmaktadır. Yaşanan ishal nedeniyle çok mineral ve su kaybeden vücut, bu tedavi ile kayıplarını geri kazanmaktadır. Hastaya uygulanan intravenöz sıvı desteği ile kaybedilen su ve mineraller geri kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Antibiyotik ve Antiamip Tedavisi:

Hastalığa yol açan amipler ve bakteriler, yapılan testlerin sonuçlarına nazaran birtakım ilaçlar aracılığıyla yok edilebilmektedir. Antiamip ve antibakteriyel özellikli ilaçlar birlikte kullanıldığında dizanteri tedavisinde epeyce tesirli sonuçlar vermektedir.

Antiromatizmal İlaçlar:

Dizanteri hastalığının başlangıcında yahut hafif biçimde ortaya çıktığı hadiselerde antiromatizmal ilaçlar kullanılarak kısa müddette tedavi edilebilmektedir.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.