Diyabet ve nöropati (sinir etkilenimi)

0 66

Bu ayki yazımızda diyabet ve sonların etkilenimi konusunda sizi bilgilendireceğiz. Hudutların diyabet hastalığı sebebiyle etkilenmesi “nöropati” olarak bilinmektedir. Bedenin birçok bölgesini tutabilir. Bacakları tutan çoklu hudut tutulumu, kanlanmanın bozulması ve enfeksiyon varlığı ayak kesilmelerinin en değerli sebeplerindendir. Tip 2 diyabetli hastalarda teşhis konulduğu andan itibaren her yıl nöropati denetimi yaptırması önerilmektedir.

Aşağı Düzeyli Çoklu Hudut Tutulumu:

En yaygın görülen ilerleyici tablodur.

İstikrarsız yürüme, el ve ayak kaslarında güçsüzlük görülür.

Ağrı ve ısı duyuları da azalmıştır.

El ve ayaklarda aşağıdan üste ’eldiven-çorap’ stili tutulum tipiktir.

Hafif temas ile çok hassaslık, yüzeysel yanma, zonklayıcı ağrı, kemiklerde

hissedilen derin ağrı ve yırtıcı üslupta ağrılar, bilhassa geceleri epey zahmetli ve

huzursuz edici bir hal alır.

Ayak ülserleri, infeksiyonlar ve nöro-osteo-artropati gelişebilir. Uygun ayak bakımı ile risk azaltılabilir.

Küçük Bir Alanda Hudut Tutulumu:

Birdenbire başlayan, genellikle birkaç hafta ya da birkaç ay içinde zaten gerileyebilen

özelliktedir. Şayet bu etkilenim tipi baş içinde olursa en çok göz hududu etkilenir. Tek taraflı beğenilen ağrı, çift görme ve gmz kapağı düşüklüğü ile karakterizedir. Bazen ayak ya da kollara yayılan ağrıların olduğu bölgesel hudut tutulumları da olabilir.

Otonom Hudut Etkilenimi:

Bazen hastalar şekerlerinin düştüğünün farkına varamayabilecekleri bir etkilenim olabilir. İstirahatte kalp atımlarının artması, tansiyon düşüklüğü, cinsel istikametten başarısızlık, idrar yapma yahut idrar torbasıyla ilgili sorunlar vb durumların varlığı kesinlikle araştırılmalıdır.

Tüm bu hudut etkilenimlerinin tedavisi kesinlikle doktor denetiminde olmalıdır. Nöroloji, endokrinoloji

yahut dahiliye uzmanı ile diyabet hastalığı ve hudut etkilenimleri üzerine görüşmek gerekir. Bu belirtilerin erken tanınması ve tedavi edilmesi hastanın hayat konforunu artırır.

Korunma:

Uygun bir kan şekeri düzenlemesi yapılmalıdır. Sıkı kan şekeri takibinin Tip 2 şeker hastalığı olanlarda hudut etkilenimini denetim altına aldığı ve ilerlemesini durdurduğu bilinmektedir.

Ayak bakımı ihmal edilmemelidir.

Tip 2 şeker hastalığının, sonlar ya da organlardaki mümkün tüm yan tesirlerinden kurtulabilmek için ameliyat olmanız mümkündür. Bu ameliyat metodu “Tip 2 Şeker Hastalığı Ameliyatı (Metabolik Cerrahi)” olarak bilinmektedir. Lakin ameliyat olabilmeniz ve bu ameliyattan yarar görebilmeniz için bedeninizde yeteri kadar insülin üretiliyor olması gerekmektedir. Bedeninizde insülinin yeteri kadar üretilip üretilmediğini birkaç kolay testle görebilmeniz mümkündür.

Hayat size sunulan bir armağandır, lütfen bu armağanı düzgün değerlendirin.

Sağlıklı günler diliyorum.

Bu yazı hazırlanırken, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğinin “Diyabetes Mellitus ve Komplikasyonlarının Teşhis Tedavi ve İzlem Kılavuzu 2019”dan faydalanılmıştır.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.