‘Depremden kurtarılan yaklaşık 800 crush sendromu hastası var’

0 10

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Vilayet Sağlık Müdürlüğü ve AFAD ile uyum halinde olan Türk Böbrek Vakfı Lideri Timur Erk, göçük altından kurtarıldıktan sonra crush (ezilme) sendromu yaşayan hasta sayısının bugün itibariyle 800 civarında olduğunu belirtti.

Vakıf Lideri Erk, “Crush sondromu yaşayan 800 civarındaki hastanın akut tedavisi için yaklaşık 10 bin seanslık diyaliz kitine gereksinim duyuluyor. Süreksiz katater (damar giriş yolu) ile 2 bin seanslık diyaliz gereci bağışını vakıf olarak üstlendik. Birinci 500 seanslık malzemeyi İstanbul Vilayet Sağlık Müdürlüğüne bugün teslim ettik. Crush sendromu yaşayan bir hastanın tedavisi için yaklaşık 10 -11 seans diyalize muhtaçlık duyuluyor” dedi.

Erk, “Göçük altında kalmaya bağlı oluşan crush sendromlu hastaların yanı sıra kronik böbrek yetmezliği hastalarının aksayan diyaliz tedavilerini gerçekleştirebilmeleri için vakfımız gereken tüm çalışmaları yürütüyor. Zelzele bölgesinden gelen ağır diyaliz merkezi arayışı talepli telefonlara tek tek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yakın vilayetlerdeki diyaliz merkezlerine yönlendirme, diyaliz merkezlerine transferlerine araç sağlama konusunda bölge imkanlarının el verdiği ölçüde lojistik desteklerimizle hastalarımızın yanında oluyoruz” diye konuştu.

Deprem bölgesinden gelecek diyaliz hastaları için gerekli operasyon İstanbul Vilayet Sağlık Müdürlüğü uyumunda yürütülüyor. Şu ana kadar Türk Böbrek Vakfı, Tekirdağ Diyaliz Merkezlerine zelzele bölgesinden 3 hasta, Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi’ne ise 1 hasta gönderildi. (DHA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.