Crush (ezilme) sendromu nedir, belirtileri neler?

0 10

Deprem sonrası sık görülen komplikasyonlardan olan Crush sendromu, birinci defa 1909 yılında Messina sarsıntısı sonrasında görüldü. Sarsıntı sonrası sağ olarak enkaz altından kurtarılan bireylerde halsizlik, kas şişmesi ve kahverengi idrarla kendini gösteren bir tablonun ortaya çıktığı ve bu şahısların büyük bir kısmının kısa müddet sonra hastanede hayatını kaybettiği gözlendi.

CRUSH SENDROMU NEDİR?

Crush sendromu, (veya travmatik rhabdomiyolizis) beden dokularının kısmen yahut büsbütün ezilmesi yahut baskıya maruz kalması sonucunda oluşan ödem, şok, böbrek yetmezliği, kalp ve teneffüs yetmezliği üzere sonuçlara verilen isim.

CRUSH SENDROMU NEDEN OLUR?

İş ve trafik kazalarındaki darbeler, çığ düşmesi ile kar kitlesinin altıda kalmak crush sendromuna yol açsa da en sık ve yaygın neden sarsıntı sebebiyle göçük altında kalmaktır. Crush sendromu birinci olarak 1909 yılındaki Messina sarsıntısında tanımlanmış, sarsıntıdan sağ kurtulan bireylerin halsizlik ve ödem üzere belirtiler ile öldükleri izlenmiştir.

CRUSH SENDROMU BELİRİTLERİ NELER?

Crush sendromu olan şahıslarda kahverengi idrar, ödem, halsizlik, aritmi ve düşük tansiyon en fazla oluşan semptomlardır. Göçük altından kurtulan kişi başta sağlıklı gözükebilir. Fakat potasyum (K) ve ezilen doku proteinlerinin kana karışması; böbrek, kalp ve akciğer üzere organları etkilemesiyle bir müddet sonra kan basıncında düşme, teneffüs yetmezliği ve vefat meydana gelir.

CRUSH SENDROMU TEDAVİSİ VAR MI?

Crush sendromunda birinci başvurulan metot kandaki sıvı oranını arttırmaktır (saatte 1 litre hızla). Potasyum kıymetinin düşürülmesi ve fasiotomi yaygın bir tedavi usulüdür. Diyaliz ise başkalarına nazaran daha az yaygın bir tedavidir.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.