Covid’in gizemi çözülmüş olabilir: Bazılarını öldürüyor, bazıları hastalanmıyor bile…

0 11

Sidney Üniversitesi’nden bilim insanları, akciğerlerde Covid’i bloke eden ve virüse karşı doğal bariyer oluşturan bir protein keşfetti.

Protein LRRC15, Covid partiküllerinin daha savunmasız hücrelerle ilişkisini önlemenin yanı sıra enfeksiyon mümkünlüğünü da azaltıyor. LRRC15’in virüs bedene girene kadar insanlarda var olduğu bilinmiyordu. Protein, bedenin Covid’e yansısını harekete geçirmeye yardımcı oluyor ve bunun virüsle savaşmak için yeni ilaçlar geliştirmek ismine umut verici bir yol sunacağı düşünülüyor. Araştırmacılar da Covid-19’dan ölen hastalarda bu proteinin gereğince üretilmediğini yahut çok geç üretildiğine inanıyor.

Avustralyalı bilim insanlarının bu araştırması, Londra’da LRRC15 için kan örneklerini inceleyen farklı bir çalışma ile destekleniyor.

Araştırmacılar, artık LRRC15 kullanarak Covid’e karşı iki strateji geliştirdiklerini söyledi. Stratejilerin birden çok varyantta işe yarayabileceğini söylüyorlar. Biri önleyici tedavi olarak burnu maksat alacak, oburu ise önemli olaylar için akciğerleri amaç alacak.

Araştırmayı yöneten Profesör Greg Neely, grubunun bu özel proteinin Covid-19 ile etkileşimini ortaya çıkarmak için çalıştığını söyledi. Neely, ayrıyeten “Bir immünolog olarak benim için, bilmediğimiz, akciğerlerimizi kaplayan ve virüsü bloke eden ve denetim eden bu doğal bağışıklık reseptörünün olması çok ilginç” dedi.

Ekip, keşiflerinin Covid-19’u ve akciğer fibrozunun meydana geldiği başka virüsleri tedavi etmek için yeni antiviral ve antifibrotik ilaçların geliştirilmesine yardımcı olacağını umuyor.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.