Covid salgını nasıl bitecek?

0 16

Bölüm 1: Bağışıklanma

1- Humoral ve hücresel immünite (bağışıklık) ile; Hastalığı geçirerek,

2- İlaç bulunarak; Virüsün ACE-2 reseptörlerine tutunmasını engelleyen ve sitokin fırtınasını başlatmayan,

3- Aşılama ile.

Virüs ve öteki enfeksiyonları geçirdikten sonra bedenimizde Hücresel ve Humoral olmak üzere iki türlü bağışıklık gelişmektedir.

Virüsü algıladıktan sonra onunla çaba etmek, hapsetmek, öldürmek ve bizi korumak için immün sistem organımız olan timüs bezinden salınan immün sistem hücresi T hücresi olup HÜCRESEL bağışıklığı oluşturur ve bu ömür uzunluğu devam eder.

Kemik iliğinden salınan ve Antikor (Ig G, M..) oluşturan ise B hücresidir. Antikor üretimi üzerinden oluşan bağışıklığa da HUMORAL (sıvısal) bağışıklık denir. Humoral yani antikor bağışıklığı yavaş yavaş kaybolabilmektedir. Lakin antikor ölçüsü vakitle azalsa da B hücresi ve T hücresinin virüsü yok etme hafızası uzun periyodiktir.

Vücut virüse karşı antikor üretir ve hasta güzelleştikten sonra tekrar virüsle karşılaşsa bile oluşan antikorlar kişiyi muhafazaya devam eder.

Türkiye’de her 3 bireyden 1’inin Covid-19’a karşı bağışıklık kazandığı yapılan bir çalışma da gösterilmiş olup; “Covid-19 Pandemisi Birinci Yıl Değerlendirmesi” raporuna nazaran, nüfusumuzun %33,78’ inin bağışıklık kazandığı bildirilmiştir.
Buna %12 de aşılanma da ulaşılan son oran eklenirse Türkiye nüfusunun %35-45’inin olayların şiddeti değişse de hastalık geçirme ve aşılama ile bağışık hale geldiği söylenebilir.

Salgın engellenemez ve geri kalanlar da hastalık geçirdikçe yahut aşılandıkça salgının sona ereceği kestirim edilebilir.

Her ne kadar bağışık hale geldikçe salgın sona erecek üzere gözükse de tekrar de ilaç bulunana kadar birebir virüs tarafından tekrar enfekte olma riskine karşı tetikte olma ve önlemli olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Temennimiz yakalanmamak. Lakin doğal bağışıklık içinde ümidimiz ve duamız hafif geçirmek olsun.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.